Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Raporty USDA>

Raport USDA: pszenicy urodzi się więcej

Obrazek

Pierwsza opublikowana przez USDA prognoza dla pszenicy na sezon 2021/22 przewiduje: większe dostawy, wyższe spożycie, wzrost handlu oraz nieznacznie wyższy poziom zapasów.

dr Juliusz Urban13 maja 2021, 16:04

Amerykański Departament Rolnictwa przewiduje, że światowe zbiory pszenicy wzrosną w skali roku prawie o 13 mln t, do 789 mln t.

Wzrosty dotyczą głównie Unii Europejskiej do 134 mln t (+ 8 mln t), na Ukraine zbiory wzrosną do 29 mln t (+ 3,5 mln t), a w Argentynie więcej pszenicy będzie prawie o 3 mln t, do 20,5 mln. Oczekuje się, że te wzrosty z nawiązką zrównoważą redukcje w Australii i Kanadzie. Rosyjska produkcja 85 mln t, pozostanie zbliżona do zeszłorocznego rekordu.

 

Światowa konsumpcja w nadchodzącym sezonie wzrośnie o 7,8 miliona ton do kolejnego rekordowego poziomu 788,7 mln t. Eksperci np. przewidują, że w UE o 2 mln t wzrośnie do 44 mln t zużycie pszenicy na paszę. Także wzrost konsumpcji w Wielkiej Brytanii, Rosji i Stany Zjednoczonych, ma być częściowo skompensowany zmniejszonym zużyciem na paszę w Chinach, Kanadzie i Australii.

 

Globalny handel w latach 2021/22, to rekordowe 202,4 mln t, czyli o 2,8 mln t więcej niż w bieżącym sezonie. Import wzrośnie, głównie w związku ze zwiększonym popytem Algierii, Indonezji i krajów z regionu Bliskiego Wschodu. Chiński import będzie na poziomie 10,0 mln t, a więc tylko o 0,5 mln t niższy niż aktualnie.

Rosja, ze sprzedażą 40,0 mln t, pozostanie nadal wiodącym eksporterem pszenicy. Aktywizować się będzie również eksport pszenicy z Argentyny (13,5 mln t), Unii Europejskiej (33 mln t) i Ukrainy (20 mln t). Wzrost eksportu jest w przypadku każdego z tych krajów przewidywany na 3 mln t. Natomiast Australia, Kanada i Stany Zjednoczone wyeksportują w nadchodzącym sezonie mniej pszenicy.

 

Przewidywane światowe zapasy na koniec sezonu 2021/22 wyniosą 295 mln t i będą tylko nieznacznie wyższe (+ 0,3 mln t) niż w kończącym się sezonie. Natomiast zapas pszenicy w Chinach stanowić ma 48-proc. całości światowych rezerw.

 

oprac. Juliusz Urban Fot. archiwum taP


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy