Ursus na warsztacie top agrar Polska - szykujemy się do remontu!
Nasz Ursus już wkrótce przejdzie przemianę. Zdradzamy, co z nim zrobimy, jednak ostateczna metamorfoza będzie zależała od naszych Czytelników.
Mnóstwo pracy
Choć sprzęt jest sprawny, przywrócenie dawnego blasku będzie kosztowało mnóstwo pracy. Zamierzamy zajrzeć w każdy zakamarek, a niezbędne detale wymienimy na nowe. Części zamienne do przeprowadzenia remontu dostarczy firma Kramp, nasz główny sponsor. O oleje do wszystkich podzespołów zatroszczy się firma Fusch, a wisienką na torcie będzie nowe szerokie ogumienie, które dostarczy firma Agro-Rami, dystrybutor marki BKT.
Traktor, który będzie nagrodą w konkursie czytelniczym, nie ma być jednak eksponatem muzealnym, tylko być w pełni gotowy do stawiania czoła najcięższym zadaniom w gospodarstwie. Dlatego naszą dwunastkę doposażymy w niezbędne detale, ułatwiające wielogodzinną pracę. Pamiętajcie, że wy również macie wpływ na zakres prac i modernizacji.
Pomiar hałasu
Nim jednak prace warsztatowe rozpoczną się na dobre, wraz z firmą Naglak zmierzymy poziom hałasu w kabinie. Następnie konstrukcja zostanie odesłana do zakładu do generalnej odbudowy. Tam fachowcy wypiaskują i odmalują cały szkielet, zamontują uchwyty teleskopowe do lusterek, wytapicerują i wygłuszą wnętrze oraz rozprowadzą instalację elektryczną. Po odnowieniu kabiny po raz kolejny zmierzymy poziom hałasu.
Po przednim moście zajmiemy się sercem ciągnika. Choć motor jest po wymianie tulei cylindrowych, to niestety po rozgrzaniu silnik traci ciśnienie oleju. Podczas kompleksowego remontu silnika chcemy dodatkowo wzmocnić jednostkę napędową naszej szóstki i zamontować turbosprężarkę. Pamiętajcie o tym fakcie w momencie zgłaszania się do naszego konkursu!
Sprzęgło, skrzynia i spółka
Po silniku zajmiemy się sprzęgłem i wzmacniaczem momentu. Kolejnym etapem będzie remont przekładni. Niezbędna będzie także naprawa podnośnika hydraulicznego. Spore luzy na wieszakach, frezach oraz nieszczelności sprawiają, że obecnie trudno precyzyjnie ustawić głębokość pracy maszyny zawieszonej na TUZ. Choć Ursusy oferowały dość pokaźny udźwig, wynoszący ok. 5 ton, to w dzisiejszych realiach jest to wartość niewystarczająca. Dlatego chcemy wzmocnić TUZ.