Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Rynek mleka>

Do niemieckich mleczarni trafiło najmniej mleka w Europie

Obrazek

Początek roku dla niemieckich mleczarni okazał się dość gorzki. Nasi zachodni sąsiedzi odnotowali największy spadek dostaw mleka w całej Europie. A jak to wygląda w Polsce?

Dominika Mulak10 czerwca 2022, 17:21
W pierwszym kwartale 2022 roku wielkość dostaw mleka do niemieckich mleczarni była o prawie 71 tys. ton niższa (–2%) niż w roku poprzednim i wyniosła średnio 7 mln 713 tys. ton. Tym samym kraj ten odnotował w badanym okresie największy spadek dostaw mleka w całej Europie. W tym zestawieniu na drugim i trzecim miejscu plasują się Francja i Holandia, z wynikiem odpowiednio minus 56 tys. ton i minus 49 tys. ton.

Spadek ilości mleka wynika z jednej strony z rosnących kosztów produkcji, ale przede wszystkim z zamykania gospodarstw i zmniejszania się liczby krów w czasach niepewnej sytuacji politycznej.

Po drugiej stronie plasuje się Polska, która była w stanie zwiększyć dostawy mleka o 74 tys. ton w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego (od stycznia do lutego). Również Włochy i Austria podążają prawie równo i porównując rok do roku są na plus odpowiednio o 28 tys. ton i 26 tys. ton. Tak wynika z danych ZMB – agencji zajmującej się monitorowaniem rynku mleka.

Oprac. na podstawie AgE
Fot. Shutterstock


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)