Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Fonterra: sprawdź aktualne stawki na rynku mleka

08.03.2018

Drukuj

Fonterra: sprawdź aktualne stawki na rynku mleka

Artykuł dostępny

Czy to już koniec dobrych cen? Jak pokazuje kolejne notowanie na internetowej platformie handlowej koncernu mleczarskiego Fonterra (Global Dairy Trade), wszystko na to wskazuje. Po pość spektakularnych wzrostach stawek w styczniu i lutym przyszła kolej na obniżki tj. o 0,5 i 0,6% w notowaniach odbywających się odpowiednio 20 lutego i 6 marca br. (patrz: wykres).r e k l a m aObniżki stawek objęły:

  • maślankę w proszku (o 4,3% do 1959 USD/t);
  • bezwodny tłuszcz mleczny (o 3,2% do 6245 USD/t);
  • masło (o 1% do 5280 USD/t);
  • pełne mleko w proszku (o 0,8% do 3232 USD/t);

Tymczasem  na krajowym rynku pod koniec lutego br. za masło w blokach płacono przeciętnie 17,35 zł/kg, a za masło konfekcjonowane – 18,93 zł/kg, tj. odpowiednio o 7% i 2,5% więcej niż przed miesiącem.

 Z kolei za odtłuszczone mleko w proszku (OMP) polskie zakłady mleczarskie uzyskiwały średnio 5,72 zł/kg, zaś ceny pełnego mleka w proszku wynosiły (PMP) 10,55 zł/kg. To odpowiednio o 2% mniej i 1% więcej niż miesiąc wcześniej (wg MRiRW).

Polecany artykuł

Drogie jak... masło!Biorąc pod uwagę powyższe dane można przypuszczać, że po początkowym wzroście – który zdaniem ekonomistów wynikał z szacunkowych prognoz o ograniczeniu produkcji mleka w Nowej Zelandii – ceny mleka prawdopodobnie weszły i pozostaną w stałym trendzie zniżkowym.

mj/GDT/KOWR
Fot i rys. Jajor


Polecane dla Ciebie:

article icon

Wyrok na dym z komina sąsiada

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii