Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Rynek mleka>

Jak w obliczu kryzysu obniżyć koszty produkcji mleka?

Jak produkować efektywniej i obniżać koszty przy spadających stawkach w skupach mleka? Jak poprawić ekonomikę produkcji mleka przy rosnących cenach środków produkcji i szalejącej inflacji? Na te i wiele innych pytań odpowiemy  już za tydzień! 1 marca br. podczas Forum Mleko głos zabiorą eksperci i praktycy.

Paulina Janusz-Twardowska28 lutego 2023, 12:34

Koszty produkcji mleka idą do góry i w obliczu wojny w Ukrainie nikt nie jest w stanie precyzyjnie określić, kiedy ten trend się odwróci. Rynek żywności oraz środków do jej produkcji od dekad nie był tak rozchwiany, jak w ostatnich 3 latach. Co gorsza, ceny mleka w skupach spadają – obniżki zanotowaliśmy w styczniu oraz w lutym. Rekordziści płacą nawet od 40 gr./l mnie niż w zeszłym roku! W takich realiach coraz trudniej jest hodowcom bydła mlecznego walczyć o zadowalającą marżę.

Jak zarabiać więcej?

Są jednak sposoby, które mogą poprawić rachunek ekonomiczny gospodarstw mlecznych i właśnie o nich będziemy mówić podczas Forum Mleko, które odbędzie się już 1 marca w hotelu Via Baltica tuż pod Łomżą. Praktycznych wskazówek podczas konferencji udzielą najlepsi specjaliści z zakresu żywienia, zdrowia i utrzymania krów.

Prof. Zygmunt M. Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie podpowie, jak żywić wysoko wydajne krowy i wskaże kluczowe elementy, na które trzeba zwrócić uwagę, by niwelować kosztowne problemy związane m.in. z potencjalnymi zaburzeniami w rozrodzie zwierząt czy ich zdrowiem. Na straty wynikające ze schorzeń wymienia zwróci uwagę dr n. wet. Sebastian Smulski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ekspert podpowie, jak poprawić zdrowie krów i jakość oddawanego do skupu mleka, dzięki czemu można osiągnąć wyższą cenę za sprzedawany surowiec.

Taniej żywić krowy

Z kolei, jak obniżyć koszty dawki pokarmowej krów oraz uzyskać wysoki plon z użytków zielonych w czasie, coraz częściej występujących w naszych warunkach, deficytów wody opowie prof. Piotr Goliński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Natomiast prof. Piotr Wójcik z IZ – PIB Balice nie pominie kwestii dobrostanu krów, szczególnie w kontekście wentylacji, dzięki której możemy uniknąć stresu cieplnego u krów i zyskać nawet dodatkowe 2–3 l mleka/szt./dzień!

Jaka będzie cena mleka?

W dobie kryzysu nie może również zabraknąć debaty rynkowej, w której udział wezmą przedstawiciele najbardziej znaczących podmiotów skupowych w kraju. Porozmawiamy o prognozach na najbliższe miesiące oraz szansach i zagrożeniach na rynku mleka. Jeśli chcesz poznać najnowsze przewidywania cenowe i trendy w produkcji mleka, nie może Cię zabraknąć na Forum Mleko!

 

Nie zwlekaj i zapisz się na www.mleko.topagrar.pl !

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona!
Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)