Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Rynek mleka>

Prosto z Ukrainy: Za tydzień powinniśmy wyjechać w pole….

Obrazek

– Nasze gospodarstwo funkcjonuje mniej więcej normalnie. Mniej więcej, bo z powodu braku komponentów już zmieniliśmy dawkę żywieniową dla krów. Nie będzie buraków, bo to wymagająca uprawa, a nie wiadomo czy cukrownie będą działały.  Mamy za mało nawozów i jeszcze mniej paliwa – relacjonuje dla top agraru Allan Bergholdt zarządca fermy mlecznej Dairy Center Kischenz (1600 krów dojnych), 200 km na południe od Kijowa w kierunku Odessy. W tej okolicy na razie na szczęście jest spokojnie, nie ma ostrzału.

Karol Bujoczek24 marca 2022, 15:00

 – Tam, gdzie toczą się zacięte walki między Rosjanami a Ukraińcami sytuacja jest przerażająca. Nie można wyjechać w pole traktorem. Albo trwa ostrzał, albo teren jest zaminowany. Nie jestem pewien, czy ktokolwiek dysponuje obecnie danymi na temat tego, ile gospodarstw mlecznych przerwało działalność. Na pewno jest ich dużo, zwłaszcza na wschodzie kraju, gdzie też wiele mleczarń zaprzestało pracy. Również duże gospodarstwa w środkowej części kraju musiały szukać nowego dostawcy, ponieważ Danone wycofał się z Ukrainy.

W całym kraju, także u nas, codziennie ludzie przychodzą po mleko. Gospodarstwa, które nie mogą sprzedać surowca, oddają tyle, ile się da lub sprzedają za niewielkie pieniądze. Mleko jest obecnie jedynym źródłem dochodu, ponieważ nie można sprzedawać zbóż ani zwierząt na ubój. Do tej pory całe nasze mleko udawało nam się sprzedać, ale także codziennie rozdajemy część potrzebującym.

Nasze gospodarstwo funkcjonuje mniej więcej normalnie. Musieliśmy jednak całkowicie zmienić żywienie krów, ponieważ soja i słonecznik są trudne do zdobycia i dość drogie. Zamiast nich krowy dostają rozdrobnione ziarna soi i mocznikiem i więcej lucerny w dawce pokarmowej. Do wojska trafiło tylko kilka osób z naszej ekipy, ale bardzo odczuwamy ich brak, zwłaszcza weterynarza i elektryka. Aktualnie przedsiębiorstwa produkujące żywność mają statut niezbędnych dla kraju i ludzie stamtąd nie dostają powołania do armii.

Allan Bergholdt zarządca fermy mlecznej Dairy Center Kischenz (1600 krów dojnych)


Nadchodzi wiosna i musieliśmy bardzo zmodyfikować nasze plany. Zazwyczaj wysiewamy dużo buraków cukrowych, ale z tego zrezygnowaliśmy całkowicie. Uprawa jest kosztowna, a nie mamy pewności, czy cukrownie będą w tym roku działać. To oczywiście przełoży się na żywienie krów, bo nie będzie wysłodków. Mamy w zapasie trochę materiału siewnego i nawozów, ale kolejnym dużym problemem jest znalezienie paliwa do maszyn. Do rozpoczęcia siewu pozostało jeszcze dobry tydzień, więc wiele rzeczy może się zmienić, zarówno na lepsze, jak i na gorsze.

Współwłaścicielem i kierownikiem farmy jest Holender Kees Huizinga – od 20 lat mieszkający w Ukrainie. Od początku jest wielkim ambasadorem tego kraju, walczącym o zakończenie wojny.  Jest głosem i duszą wszystkich ukraińskich rolników – mówi prawdę o wojnie; tłumaczy rządom UE rzeczywistość i nieuchronność globalnego kryzysu żywnościowego i humanitarnego.

 Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)