Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Rynek mleka>

Milionowe inwestycje potentatów

Obrazek

Koncerny mleczarskie korzystają z dobrej koniunktury na rynku mleka i inwestują miliony euro. Zaostrzy to konkurencję na światowych rynkach, co dla polskich mleczarni będzie dużym wzywaniem. 

2 stycznia 2014, 15:03

 

Koncerny mleczarskie wykorzystują dobrą sytuację na światowych rynkach mleka i bardzo dużo inwestują w swój rozwój. FrislandCampina na rozbudowę swoich zdolności produkcyjnych przeznaczyła 445 mln euro, a w tym między innymi na budowę zakładu produkującego odżywki dla dzieci. Także Arla planuje w najbliższym czasie inwestycje na kwotę ok. 268 mln euro. Z tej sumy ok. 36 mln euro pochłonie rozszerzenie produkcji twarogów, mleka w proszku i masła w Niemczech. Również największy w Niemczech zakład mleczarskich – DMK (Deutches Milchkontor GmbH ) zainwestuje ok. 160 mln euro, a tym m.in. 70 mln euro przeznaczy na rozbudowę proszkowni mleka w zakładzie w Zeven. Warto też zaznaczyć, że niemiecki koncern DMK planuje przejęcie polskiej firmy Mlekoma Sp. z o.o. Na fuzję musi wydać zgodę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.  W skład Grupy Mlekoma wchodzą: Zakład Przerobu Mieszanek Mlecznych w Brzezinach i Proszkownia Mleka i Serwatki w Przasnyszu. Firma produkuje także dla odbiorców detalicznych serki twarogowe i masło. Ponadto Grupa Mlekoma ma udziały w niemieckim zakładzie produkcyjnym Uckermaeker Milch GmbH.

Planowe inwestycje przez duże koncerny mleczarskie z pewnością zaostrzą konkurencję na światowych rynkach mleka. Jest to duże wyzwanie dla naszych mleczarni, które ok. 30% przerobionego w kraju mleka muszą sprzedać poza granicami Polski.

les

 Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)