Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Rynek mleka>

Mleczarnie z "czarnej listy" MRiRW odpierają zarzuty

Wczoraj informowaliśmy o tym, że resort rolnictwa opublikował „czarną listę” zakładów mleczarskich, które importują mleko, zamiast kupować je od polskich rolników. Zakłady mleczarskie tłumaczą, że były to marginalne zakupy podyktowane m.in. brakami rynkowymi np. mleka ekologicznego.

Marcin JajorKamila Szałaj24 kwietnia 2020, 14:15
22 kwietnia resort rolnictwa opublikował listę 15 mleczarni, które w I kwartale 2020 r. sprowadziły z zagranicy mleko pełne, odtłuszczone lub surowe. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Teraz mleczarnie się bronią, zwracając uwagę, że importowały brakujący na polskim rynku surowiec, jak np. mleko ekologiczne. 

- Chcąc oferować konsumentom żywność ekologiczną, spółdzielnia w 2012 r. uruchomiła program pozyskiwania tego surowca, który obejmuje kompleksowe wsparcie dla rolników decydujących się na przejście na rolnictwo ekologiczne. Mimo tych działań rozwój produkcji mleka ekologicznego u naszych dostawców nie nadąża za popytem na ekologiczne produkty. Surowca ekologicznego nie ma też w kraju, stąd decyzja o sprowadzaniu go z ekologicznych gospodarstw zlokalizowanych na Litwie. Skup mleka ekologicznego z Litwy wynosi niecałe 2,7 proc. całego skupowanego mleka – wyjaśnia prezes OSM Piątnica, Zbigniew Kalinowski.

Prezes Piątnicy zapewnia, że 97,3 proc. mleka wykorzystywanego do produkcji pochodzi od polskich rolników zrzeszonych w spółdzielni. I informuje, że mimo trwającej epidemii koronawirusa, spółdzielnia nie obniżyła i nie planuje obniżać ceny płaconej za mleko swoim rolnikom.

Niedobór mleka ekologicznego na polskim rynku potwierdza Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. Jak podkreśla, import mleka w Polsce w ostatnich latach jest stabilny i nie przekracza 2 proc. Niektóre spółdzielnie mleczarskie, żeby wykorzystać w pełni swoje moce produkcyjne, posiłkują się okresowo importem mleka, głównie z Litwy.

- Mleko importowane z Litwy i Czech jest mlekiem ekologicznym, którego brakuje na polskim rynku). Generalnie jednak, import mleka w 2019 r. wyniósł 1,8 proc., a w roku bieżącym (wg szacunków KZSM) nie przekroczy 1,5 proc. całości skupionego mleka w Polsce - wyjaśnia Waldemar Broś.

Prezes KZSM uzupełnia też, że spółdzielnie w okresie nadwyżek surowca również eksportują mleko i eksport w skali roku jest on czterokrotnie wyższy od importu.

O swoich wynikach w tym zakresie informuje Grupa Mlekovita, która w komunikacie zaznacza, że pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa w I kwartale 2020 r. wyeksportowała produkty o wartości 400 mln zł, a więc o ok. 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2019 roku.

Czemu ma służyć publikacja tej listy?


Z kolei Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka zwraca uwagę, że resort rolnictwa zamieścił listę bez podania w niej ważnych szczegółów, które rzuciłyby inne światło na fakt kupowania mleka za granicą.

- Uważam, że jeśli już ministerstwo zdecydowało się na publikację tej listy, powinna ona być uzupełniona o informacje pozwalające na prawidłową ocenę sytuacji. A więc określenie, co i ile faktycznie zakupiły zakłady. Okazało się, że w znacznej mierze chodziło o import mleka ekologicznego. To surowiec, którego w naszym kraju brakuje i dlatego jest on kupowany za granicą. Naprawdę nie rozumiem, dlaczego resort umieścił taki wykaz i czemu ma on służyć. W konsekwencji konsument, który przeczyta taką wprowadzającą w błąd informację może np. zacząć bojkotować produkty z polskich mleczarni - zaznacza Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka.

ksz, fot. pixabay.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)