Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Rynek mleka>

Największe i najlepsze spółdzielnie mleczarskie w Polsce

Obrazek

 

Podczas Mleko-Expo w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie uhonorowano najlepsze i największe spółdzielnie mleczarskie w kraju. Które znalazły się na liście 10 najlepszych?

Dorota Kolasińska17 listopada 2022, 14:19

Podczas Targów Mleko Expo, które od kilkunastu już lat odbywają się systematycznie wybierane są najlepsze i największe spółdzielnie w kraju.

Prezesi spółdzielni przyjęli statuetki i puchary z rąk ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka. Wśród zdobywców trzech pierwszych miejsc w trzech kategoriach znalazły się: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska (OSM) Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem, OSM w Giżycku, w Łowiczu, w Kole i w Krasnymstawie.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Głuchowie z kolei otrzymała Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Za zachowanie tradycji przy produkcji wyrobów”. Puchar wręczył Henryk Kowalczyk, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odebrał go Teresa Jędraszek – Prezes Zarządu OSM w Głuchowie.

Największe i najlepsze spółdzielnie mleczarskie uhonorowane nagrodą Prezesa ARiMR:

I miejsce: Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem

II miejsce: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku

III miejsce: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu

IV miejsce: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowej

V miejsce: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu

VI miejsce: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bieruniu

VII miejsce: Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu

VIII miejsce: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole

IX miejsce: Spółdzielczy Związek Grup Producentów Rolnych LAZUR w Nowych Skalmierzycach

X miejsce: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku

Sytuacja na rynku mleka

Miniony rok był dla branży mleczarskiej trudny, ze względu na rosnące koszty produkcji, jednak mleczarnie płaciły rolnikom znacznie więcej niż w ubiegłych latach. Niestety tę drugą grupę także dotknęła seria podwyżek kosztów wytwarzania produktu.

– Choć nie wszystko można przewidzieć, sytuacja na polskim i światowym rynku stwarza powody do optymizmu dla producentów z sektora mleczarskiego, a zachwiania cen, jeśli występują, są tymczasowe – powiedział Henryk Kowalczyk.

Podczas konferencji prasowej wicepremier Kowalczyk odniósł się również do zagadnień takich jak ustawa o przewadze kontraktowej a prawo spółdzielcze, ceny gazu dla rolnictwa oraz wsparcie na rozwój przetwórstwa w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

 

oprac. dkol na podst. ARiMR/KZSM/MRiRW
Fot. MRiRWPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)