Zarejestruj się i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
r e k l a m a
MRiRW przypomniało, że jeden z mechanizmów interwencyjnych został uruchomiony już w 1 marca 2020 r. Otwarty skup masła i odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) odbywa się standardowo na zapasy interwencyjne. Zakupy realizowane są po ustalonej z góry cenie interwencyjnej, która dla masła wynosi 221,75 EUR/100kg, a dla OMP 169,80 EUR/100kg. Skup interwencyjny proszku mlecznego odbywa się w skali UE do limitu 109 tys. ton. Po jego osiągnięciu, KE może przedłużyć skup w formie przetargów – oferowana przez producenta OMP cena jest przedmiotem przetargu. Z danych KE wynika, że do 20 kwietnia 2020 r. do magazynów publicznych UE unijni przedsiębiorcy nie wprowadzili żadnych ilości masła i OMP. To się jednak może szybko zmienić.
r e k l a m a
Sytuacja z dnia na dzień ulega pogorszeniu. Ostatnie dostępne notowania cen zbytu OMP wskazują, że w pierwszym tygodniu kwietnia 2020 r. cena odtłuszczonego mleka w proszku osiągnęła poziom 197 EUR/100kg i była niższa od ceny sprzed tygodnia o 9,8%. Cena masła w blokach w tym samym czasie spadła do poziomu 307 EUR/100kg, obniżając się w ciągu tygodnia o blisko 3%. Biorąc pod uwagę dane dotyczące głębokich spadków cen zbytu masła i OMP napływające z wielu państw członkowskich UE można zakładać, że w przeciągu kilkunastu dni zostaną przekroczone poziomy cen interwencyjnych i rozpocznie się masowy skup interwencyjny.
Polecany artykuł

Mleczarnie z "czarnej listy" MRiRW odpierają zarzuty
Ostatecznie, pomimo początkowej argumentacji, że w unijnym budżecie nie ma pieniędzy na mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania mięsa czy mleka – KE uległa naciskom. Zgodnie z komunikatem z 22 kwietnia br. proponuje przyznać dopłaty do prywatnego przechowywania odtłuszczonego mleka w proszku, masła i sera, a także produktów mięsnych, w tym wołowiny.

Bydło mięsne i opasy

Ponadto, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prowadzi obecnie intensywne prace nad przygotowaniem stosownych uregulowań, w których zostaną określone zasady i tryb postępowania w sprawie udzielania poręczeń i gwarancji kredytowych. Jednocześnie w planie finansowym Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa zostało na ww. cel w 2020 r. zaplanowane 20 mln zł.
wk
Fot. pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a