Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Rynek mleka: prognozy KE

21.07.2018

Drukuj

Rynek mleka: prognozy KE

Artykuł dostępny

W pierwszym kwartale 2018 roku produkcja mleka w UE była o ok. 2% wyższa niż w analogicznym okresie rok temu. Wspomniany wzrost, był mniejszy niż oczekiwano, na co złożyło się kilka czynników. Wśród tych najważniejszych eksperci z KE wymieniają stosunkowo zimne i mokre warunki pogodowe, które przyczyniły się do opóźnienia wzrostu traw na użytkach zielonych wczesną wiosną, a z drugiej strony brak opadów w niektórych państwach członkowskich.

r e k l a m a

W największym stopniu ucierpiała Irlandia oraz Francja. Jak by tego było mało, wraz z wprowadzeniem ograniczeń dotyczących emisji fosforu, spadła też produkcja mleka w Holandii. Tymczasem w krajach takich jak Niemcy, Włochy, Polska, Hiszpania i Belgia – skup mleka w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2018 roku znacząco wzrósł.

Zwiększona podaż przyczyniła się do spadku cen mleka w UE do ok. 33 euro/ht w kwietni br., tj ok. 2% mniej niż stawka oferowana w roku poprzednim. Jak w swoim raporcie, prognozuje KE  – choć cena mleka może jeszcze spaść, wszystko wskazuje na wzrost cen do końca tego roku. Będą miały na to wpływ czynniki sezonowe, idące w parze z utrzymującym się popytem na rynku UE i światowym.

Biorąc pod uwagę stabilne zainteresowanie konsumentów produktami mleczarskimi, a także prognozowany brak drastycznych obniżek cen skupu białego surowca, jego produkcja dalej będzie rosła. W 2019 roku, rolnicy w UE mają oddać do skupu o ok. 0,8% więcej mleka niż w 2018 roku. Ponadto ma wzrosnąć wydajność krów mlecznych o ok. 1,7%, przy jednoczesnym spadku ich liczny o ok. 0,6%.

Jednym z najważniejszych produktów, które aktualnie stabilizują rynek mleka jest masło. W jego przypadku nadal popyt przewyższa podaż, co wynika przede wszystkim ze wspomnianego, zmniejszonego skupu białego surowca we Francji, Holandii i Irlandii, a także mniejszej produkcji w Niemczech. W kwietniu br. dostawy masła były jedynie o ok. 1% wyższe niż w rekordowo niskim (pod tym względem), analogicznym okresem rok temu. Wszystko to wspiera ceny masła, które w połowie czerwca br. osiągnęły pułap 5,8 tys. euro/t (wg danych KE).

opr. mj/KE
Fot. Jajor


Polecane dla Ciebie:

article icon

Emerytura "Mama 4 Plus" a pobyt za granicą

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii