Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Rynek mleka>

Top 20 największych światowych mleczarni w 2023 r. Gdzie na liście jest Polska?

Obrazek

 

Rabobank opublikował nową edycję Global Dairy Top 20, a więc rankingu 20 największych grup mleczarskich na świecie. Które mleczarnie znajdują się w czołówce światowego mleczarstwa?

Dorota Kolasińska12 września 2023, 14:44

Liderem branży niezmiennie od kilku ładnych lat jest Lactalis, który w tym roku ponownie potwierdza swoją pozycję. Od stycznia do czerwca 2023 r. dochód ze sprzedaży wyniósł 27,2 mld euro. Dairy Farmers of America ze Stanów Zjednoczonych zajmuje drugą pozycję w rankingu, tym samym spychając Nestle na pozycję numer trzy. Na czwartym miejscu w 2023 r. znajduje się Danone, który w 2023 roku spadł o jedną pozycję. W tegorocznym rankingu pojawiła się także nowa irlandzka mleczarnia Glanbia, ale również z listy wypadł duży japoński gracz Meiji.

Źródło: Rabobank

Przychody mleczarni wzrosły

Łączne przychody 20 największych światowych firm mleczarskich wzrosły o 7,4% w dolarach amerykańskich, po wzroście o 9,3% odnotowanym w roku poprzednim. W ujęciu euro przychody wzrosły o znaczące 21% ze względu na połączenie silniejszego dolara amerykańskiego, inflacji, trudnych warunków rynkowych przez większą część 2022 r. oraz faktu, że wiele firm odnotowało rekordowe przychody w swoich walutach lokalnych. Niższy niż oczekiwano wzrost produkcji mleka i ograniczony popyt krajowy w kluczowych regionach eksportu przyczyniły się do ogólnego zacieśnienia rynku produktów mleczarskich z ograniczonymi nadwyżkami eksportowymi przez większą część roku.

Tempo wzrostu cen jest bardzo zróżnicowane w zależności od kraju, produktu i regionu. Zwiększone przychody zostały jednak szybko wchłonięte przez eksplozję kosztów produkcji.

W 2022 r. aktywność w zakresie fuzji i przejęć na rynku mleczarskim utrzymywała się na niemal stałym poziomie w stosunku do roku poprzedniego i obejmowała prawie 25 transakcji. W drugiej połowie roku odnotowano spowolnienie aktywności, które rówież utrzymało się w pierwszej połowie 2023 roku.

Skaczące pozycje liderów

W tym roku doszło do przetasowań w całym rankingu mleczarskim. Tak naprawdę tylko pięć grup utrzymało swoje pozycje w porównaniu z rokiem ubiegłym, a było to głównie spowodowane niekorzystnym kursem walutowym, głównie w euro, dolarach nowozelandzkich, renminbi i jenach.

Dotychczas jeszcze żadna polska mleczarnia nie znalazła się w rankingu. Największe przychody na naszym rynku ma Grupa Mlekovita. W 2022 r. osiągnęła przychód 9,5 mld zł (wzrost o 70% w ciągu dwóch lat). Mleczarnia pnie się w górę, jednak do rankingu 20 top mleczarni jeszcze jej daleko. Na ostatnim miejscu znajduje się irlandzka Glanbia, z przychodem wysokości 22,5 mld zł (4,8 mld euro). Patrząc na rozwój spółdzielni oraz 

Oprac. dkol na podst. ruminantia.it/Rabobank

Fot. Envato Elements/RabobankPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)