Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Wywiad z OSM Łowicz - Odmładzamy markę!

06.08.2018

Drukuj

Wywiad z OSM Łowicz - Odmładzamy markę!

Artykuł dostępny

r e k l a m a

Spółdzielnia modernizuje się, rozwija eksport, inwestuje w promocję produktów. Jednocześnie wielu dostawców rezygnuje, czy to cena mleka zmusza ich do podjęcia takiej decyzji?

Wojciech Jezierski: OSM Łowicz skupuje mleko od 5493 dostawców. W 2017 r. średnia cena brutto wyniosła 1,36 zł przy średniej krajowej 1,47 zł/l. Od stycznia do grudnia 2017 r. cena brutto wzrosła z 1,26 zł do 1,44 zł. Oszacowano granicę opłacalności na poziomie 0,85–1,10 zł. Dziś płacimy średnio 1,12-1,14 zł/l netto, przy średniej krajowej na poziomie 1,29 zł/l netto. Nie ma się czym chwalić, ale pamiętajmy, że woj. łódzkie jest zazwyczaj na końcu stawki za mleko w rankingu województw.

Polecany artykuł

OSM Łowicz wybrał samodzielność

To jednak aż o 15 groszy mniej niż średnia krajowa. Ceny mogą spaść jeszcze bardziej. Co wtedy czeka dostawców?

W.J.: Różnica 15 groszy utrzymywała się także przy dobrej koniunkturze na mleko. Z tym, że wtedy i nasza mleczarnia płaciła dużo powyżej kosztów produkcji, i niższa cena nie była dla
hodowców aż tak dotkliwa.
Wszystkie działania, które podejmujemy od ostatniego roku mają na celu podniesienie rentowności sprzedaży. Obecnie trwa dywersyfikacja dostaw, by na rynku pojawiło się więcej produktów rentownych pod marką „Łowickie”. Wygaszamy produkcję towarów słabo rotujących i chcielibyśmy częściowo ograniczyć produkcję marek własnych sieci handlowych,
gdzie sprzedajemy często na marży minimalnej. Niestety, wiele umów to kontrakty długoterminowe i musimy czekać do ich wygaśnięcia. Równocześnie pracujemy nad jakością,bo dobry towar łatwiej sprzedać. Przewidujemy, że na przełomie lipca i sierpnia ceny pójdą w górę. 


Mówi pan o mleczarni łowickiej, czy o ogólnym trendzie rynkowym?

W.J.: Wzrost ceny mleka w skupie zależy od koniunktury na rynku, która od początku roku systematycznie się poprawia, stąd przewidywana podwyżka cen dla całej branży, w tym
dalszy wzrost wynagrodzeń dla dostawców OSM Łowicz. Dążymy do jak najszybszej podwyżki cen skupu surowca i jest to nasz absolutny priorytet, jednak oszacowanie samej podwyżki jest trudne. 

dkolJeżeli jesteś ciekawy jakie zmiany nastąpiły w OSM Łowicz i co o tym sądzą dostawcy mleka - Czytaj najnowsze wydanie Top Agrar Polska, TB/08/2018Polecane dla Ciebie:

article icon

Emerytura "Mama 4 Plus" a pobyt za granicą

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii