StoryEditor

Czy rzepak ze starych zbiorów jest jeszcze na rynku? Piotr Szysz, dyrektor zarządzający BZK Group

Podczas IV Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano - Zbożowej w Licheniu Starym w gronie ekspertów, analityków i przedstawicieli największych graczy rynkowych rozmawialiśmy o podsumowaniu kończącego się sezonu 2021/2022 oraz o prognozach rynkowych na zbliżające się żniwa i nowy sezon 2022/2023. Ale nie zabrakło także komentarzy do aktualnej sytuacji w całym polskim rolnictwie. Jednym z naszych gości i prelegentów był Piotr Szysz, dyrektor zarządzający BZK Group Sp. z o.o. Zapytaliśmy go m. in. o to ile jeszcze na rynku jest rzepaku ze starych zbiorów i jakie są prognozy dla rynku tego surowca na sezon 2022/2023.
08.07.2022., 21:07h

Obecna sytuacja na rynku rzepakowym nie nastraja optymizmem. Zapasy starego rzepaku wydają się już wyczerpane. Jak to naprawdę jest ze starym rzepakiem, jest, czy już go nie ma?

 - Trochę rzepaku jeszcze jest, więcej niż w roku ubiegłym. Nie ma kupujących, ponieważ stoją na remontach. Odbywają się remonty konserwacyjne, nikt nie prowadzi zakupów bieżących, więc nie ma presji zakupowej na rynku. Możliwe, że osoby, którym pozostał rzepak, tęsknią do dawnych cen i nie bardzo akceptują aktualną sytuację, czyli codzienne zniżki. Część rolników sprzedała rzepak w cenie 3 tys., część trochę drożej, część po 4 tys., ale w opinii firm kupujących jest to zdecydowanie mniej niż w latach ubiegłych. Myślę, że tęsknota za bardzo wysoką ceną spowodowała to, że nie było decyzji o sprzedaży.  Późniejsze spadki cen spowodowały ciągłe oczekiwanie. Najwyższa cena wyniosła ok. 4 200 zł. Można było sprzedać rzepak z nowych zbiorów. Dziwi mnie to, ponieważ uważam, że należy myśleć spekulacyjnie, rolnicy powinni zacząć od kalkulacji, czy ta cena jest opłacalna, sprawdzić wysokość marży i wtedy podejmować decyzje - mówił ...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 11:01