Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek rzepaku>

Drożeje rzepak na giełdach i w skupie

Obrazek
Podczas, gdy nie wszyscy chcą ryzykować siew w suchą glebę i wahają się czy siać rzepak, to ceny rynkowe zaczynają piąć się w górę.
dr Juliusz Urban19 sierpnia 2019, 14:23

Matif, po kolejnych dniach wzrostów dziś reaguje nieco spokojniej, ale ubiegłotygodniowy
wzrost cen na giełdach do poziomu 380 euro/t spowodował także podwyżki cen na skupie

Co ciekawe, na duże zainteresowanie przetwórców rzepaku i inwestorów giełdowych bieżącym rynkiem wskazuje fakt, iż poziomy cen notowanych na Matifie na listopad 2019 i na luty 2020 r. są niemal równe. Wzrost cen giełdowych jest spowodowany brakiem pozytywnych informacji z rynku europejskiego. Potwierdza się fakt, iż UE będzie musiała zaimportować ponad 5 mln ton rzepaku. Natomiast rynek olejowy jest pod wpływem informacji płynących ze Stanów Zjednoczonych o zmniejszających się o 13 mln ton zapasach soi. Wzrosty cen giełdowych idą tym razem w parze z gwałtownym obniżeniem kursu złotego do euro do poziomu 4,37.

Stąd rzepak na krajowym rynku także zaczyna drożeć i przełamuje już granicę 1600 zł/t.

Ponieważ zaolejenie w tym roku jest niższe niż w poprzednich latach, to by uzyskać opłacalność konieczne będą podwyżki cen oleju i śruty, jak twierdzi w swoim wywiadzie dla top agrar Polska dyrektor ZT Tłuszczowych „Kruszwica” w Brzegu Krzysztof Urbanek. 

Pod wpływem wzrostu cen na giełdach i osłabienia kursu złotego wzrosły ceny w zakładach tłuszczowych:

ADM Szamotuły płacą 1605 zł/t na bieżące dostawy w Szamotułach i 1600 zł/t w Czerninie

ZT Kruszwica w Kruszwicy i Brzegu rzepak aktualnie kupują po 1600 zł/t

Glencore w Bodaczowie nie ma aktualnie miejsca, ale kupuje w innych swoich magazynach w cenach 1612 zł/t, a do Bodaczowa zawiera kontrakty na październik w cenie 1599 zł/t.

Komagra za dostawy do Tychów proponuje wciąż jeszcze cenę 1570 zł/t, ale chcąc kupować będzie musiała tę cenę podnieść.

Juliusz Urban     Fot.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)