Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Close

Advertisement

Portal partner

Europa potrzebuje rzepaku

01.08.2019

Print

Europa potrzebuje rzepaku

Advertisement

Podczas, gdy potrzeby importowe na uzupełnienie bilansów olejowych Europy, wynoszą już prawie 6 mln ton, to Kanada jako potencjalny duży dostawca canoli, zmniejszyła eksport tych nasion o 28% – poinformowała Komisja Grain of Kanada (za OilWord). Eksport w czerwcu 2019 wyniósł jedynie 0,74 mln ton, co jest najmniejszą ilością wywiezionej canoli w ciągu miesiąca, od ostatnich sześciu lat.

Advertisement

Spowodowane to było głównie zmniejszeniem popytu na rzepak kanadyjskiego pochodzenia przez Chiny. Kanada eksportuje obecnie czarny surowiec jeszcze do Bangladeszu, Pakistanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ponieważ w Kanadzie spadł także przerób rzepaku, to jednak duży eksport do Europy jest w tym roku bardzo prawdopodobny.

Drugim eksporterem rzepaku do Unii Europejskiej może zostać w tym roku Ukraina. Zbiory rzepaku na Ukrainie praktycznie zostały zakończone – zebrano 3 mln ton, przy średnim plonie 2,45 t/ha. W związku ze zmianami ustawy o zwrocie  podatku VAT, tylko za produkty z przerobu rzepaku, mającymi wejść w życie od nowego roku, jeszcze nie wiadomo ile rzepaku  zostanie na Ukrainie przetworzone. Wtedy wyeksportowany zostałby olej i śruta. Ze względu jednak na wciąż słabo rozwiniętą strukturę przemysłu przetwórczego na Ukrainie, bezpośrednio w miesiącach pożniwnych rzepak będzie intensywnie wywożony. Ukraiński rzepak musi być jednak zdecydowanie droższy z dostawą do portów europejskich niż obecnie.

Może to mieć wpływ na polski rynek, gdyż przy aktualnych kwotowaniach zakładów tłuszczowych Matif minus 11 euro i przesuwaniu dostaw na wrzesień, uruchomią się możliwości eksportu z kraju zarówno na kołach jak i przez porty.

W Polsce zbiory rzepaku  są na ukończeniu. Zaawansowanie żniw rzepakowych ocenia się na 80-85%. Ceny w skupie ustabilizowały się i najczęściej rzepak kupuje się na poziomach 1520–1550 zł/t. Przetwórcy kupują drożej ale zawierają coraz więcej kontraktów na dostawy we wrześniu.

Agrarsklep

Pakiet - Rzepak - przewodnik polowy + Fazy rozwojowe rzepaku

Pakiet - Rzepak - przewodnik polowy + Fazy rozwojowe rzepaku

Płacisz tylko

35.00 zł

Cena regularna 69.00 zł

SPRAWDŹ
zobacz aktualne ceny rzepaku
Juliusz Urban   Fot. Konieczka

Read also

Opolskie: Słaba jakość nasion rzepaku


Widziałeś już nasze video "Zdrowy rzepak wysoko zaplonuje"?

Advertisement

Advertisement

More articles in this category