Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek rzepaku>

Kolejne cła odłożone – drożeje ropa, a wraz z nią rzepak

Obrazek
Administracja USA potwierdza fakt odłożenia do 15 grudnia, kolejnych ceł na Chiny.
dr Juliusz Urban14 sierpnia 2019, 14:21

Inwestorzy rynkowi przyjmują to jako akt dobrej woli, po wcześniejszym stwierdzeniu strony chińskiej, że ze Stanami Zjednoczonymi nie da się negocjować.  Po odłożeniu wprowadzenia ceł strony konfliktu uzgodniły, że jeszcze w sierpniu odbędzie się kolejna, nie planowana dotychczas tura negocjacji telefonicznych. Rynki reagują pozytywnie na te sygnały, na giełdach w Londynie i Nowym Jorku drożeje ropa. Prawie 4% wzrost cen ropy, wraz z mniej optymistycznymi danymi z kolejnego raportu USDA, dotyczącymi spadków zapasów soi powodują wzrost cen rzepaku.

Wczoraj Matif listopadowy wzrósł o 2 euro i wynosił na zamknięciu 375,5 euro/t. Dokonuje się to równolegle do dalszego osłabienia kursu złotego. Aktualnie za jedno euro musimy zapłacić 4,33 zł. Stąd ceny dla brakującego w Europie rzepaku powinny zacząć piąć się lekko w górę.

W kraju odbywają się zasiewy rzepaku, ale zbyt sucha gleba powoduje decyzje o opóźnianiu siewu w oczekiwaniu na deszcze. Prognozuje się, że ze względu na niskie plony i niezadowalające ceny, rolnicy będą odchodzić stopniowo od uprawy rzepaku.

Kupujący przetwórcy bazują już na cenach na listopad i zmniejszają dyskonty do Matifu. Aktualnie na bieżące dostawy, stosują jeszcze dyskont minus 10 euro, ale  ceny na wrzesień ustalane są najczęściej na bazie Matif listopadowy minus 8 euro.

Na krajowym rynku podmioty skupowe, które zdecydowanie w tym roku kupiły mniej rzepaku, proponują ceny od 1540 – 1570 zł/t.

W nieco wyższych cenach rzepak kupują przetwórcy.

Aktualne ceny rzepaku w zakłady tłuszczowych:
  • ZT Kruszwica i Brzeg                               –1580 zł/t
  • ADM Szamotuły dostawy w sierpniu        – 1595 zł/ 
                        ADM Czernin                         – 1585 zł/t
  • Komagra Tychy                                         – 1560 zł/t
  • Glencore Bodaczów na październik            – 1585 zł/t
  • Bestoil Lasocice                                        – 1590 zł/t      
Ceny rzepaku w punktach skupu sprawdzisz tutaj.

Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban  Fot. Konieczka


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)