Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek rzepaku>

Na giełdach światowych rzepak ostro w górę

Obrazek

W ślad za podwyżkami cen ropy i pesymistycznymi prognozami plonów we Francji, rzepak znacznie podrożał na giełdach. 

dr Juliusz Urban10 lipca 2019, 10:03

Ropa Brent podrożała do 64,76 USD/baryłkę, a ropa WTI do 58,64 USD/baryłkę. Na co zareagowały także wzrostami giełdy surowców używanych do produkcji biopaliw, w tym kanadyjskiej canoli oraz soi na Chicago.

 

Słabe prognozy zbiorów rzepaku we Francji

Jednocześnie francuskie Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło prognozy zbiorów zbóż i rzepaku. I o ile kondycja i zbiory  pszenicy oceniane są wysoko, a szacunki przekraczają znacznie (8,5%) zbiory z zeszłego roku, o tyle dramatyczne wiadomości płyną z pól rzepakowych. Francja szacuje zbiory nie przekraczające 3,6 mln ton. Powodem jest jesienna susza, która nie pozwoliła na pełne zasiewy rzepaku ozimego. W efekcie zasiano 1,31 mln ha, co jest poziomem o 19% niższym niż w roku ubiegłym. Dodatkowo, jak w całej Europie obserwuje się wpływ suszy i upałów czerwcowych.Na uprawy francuskiego rzepaku negatywny wpływ mają szkodniki, których bez zapraw neonikotynoidowych nie da się kontrolować. Szacowane ilości zbiorów we Francji, byłyby najniższym poziomem od ponad 15 lat i aż o 27% mniej niż w roku ubiegłym. 

 

Duże wzrosty cen na giełdach

Te informacje, w połączeniu z wcześniej już przekazywanymi danymi o ograniczeniu zasiewów z Niemiec, biorą górę nad presją żniwną i ceny na Matifie wzrosły ostro do góry. Rzepak w kontraktach na sierpień 2019 roku podrożał o 3,5 euro/t. W transakcjach popołudniowych na giełdzie znacznie wzrosły obroty. Podwyżki cen giełdowych nastąpiły niemal równolegle z osłabiającym się kursem złotówki do euro (4,27 zł/euro), tym samym jeśli nie nastąpią na dzisiejszym otwarciu znaczne korekt,  możemy oczekiwać podwyżki cen skupu. To może być ciekawy moment na zawarcie umowy sprzedaży rzepaku, zwłaszcza przez tych, którzy i tak w żniwa muszą sprzedać swoje plony, ze względu na brak magazynów czy potrzeby finansowe. Zawsze warto negocjować sprzedaż w momencie, gdy ceny rosną bowiem łatwiej wtedy o ustępstwa u kupujących.tutaj sprawdzisz aktualne ceny skupu rzepaku


 

Juliusz Urban

Foto. KonieczkaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)