Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek rzepaku>

Rynek oleistych i białkowych: W 2020 r. produkcja rzepaku w UE też będzie niska

Obrazek

Według prognoz Strategie Grains, zbiory rzepaku w Unii Europejskiej w sezonie 2020/21 wyniosą 19 milionów ton i będzie to 12% więcej niż w obecnym roku, ale znacznie poniżej średniej z ostatnich 5 lat. W Polsce rzepaku na zbiory 2020 r. zasiano 2% mniej niż w roku poprzednim.

dr Juliusz Urban7 listopada 2019, 16:24

Powodem jest deficyt opadów i utrzymujący się niski poziom wilgotności gleby w sierpniu i wrześniu, co znacznie skomplikowało możliwości zasiewów oraz początkowy rozwój rzepaku w północnej Francji, Niemczech, Rumunii, Bułgarii, w Hiszpanii i na Węgrzech.

Analitycy SG oczekują, że UE będzie zmuszona, w związku z oczekiwanym wzrostem popytu na olej rzepakowy do produkcji biodiesla, importować duże ilości nasion rzepaku drugi rok z rzędu. Z powodu niesprzyjających warunków pogodowych zbiory rzepaku w sezonie 2019/20 spadły do ​​minimalnej wartości z ostatnich 13 lat - 16,9 mln ton. Komisja Europejska tegoroczne zbiory szacuje na jeszcze niższym poziomie 16,8 mln ton, co tegoroczne  potrzeby importowe ustawia na 6 mln ton.

Dalsze opóźnienia zbiorów canoli w Kanadzie wpływają na wzrosty cen rzepaku na Matifie. Pogoda sprawia, że dotychczas, w prowincji Alberta canolę zebrano tylko 70% areału uprawy.  

Natomiast na  Ukrainie obszar obsiany rzepakiem na zbiory 2020 r. przekroczył 1,08 mln ha i jest to o 6% więcej niż w obecnym sezonie.

Według Startegie Grains w Europie o 16% więcej niż w tym roku, zasiano rzepaku w Niemczech (0,86 mln ha) i 9% we Francji (1,14 mln ha). W Polsce mamy do czynienia z kolejnymi redukcjami zasiewów do poziomu 840 tys. ha (dwa procent mniej niż roku bieżącym). 

Pod wpływem tych informacji ceny rzepaku wracają do poziomów z przed korekt technicznych, które miały miejsce w ostatniej dekadzie października, spowodowanych zamykaniem notowań listopadowych. Ten tydzień przyniósł 5 euro wzrostu cen rzepaku na Matifie. Na wczorajszym zamknięciu cena kontraktów lutowych wynosiła 388,50 euro/t, dziś rzepak w dalszym ciągu delikatnie drożeje.

Ceny rzepaku w krajowych punktach skupu wzrosły nieznacznie 1550-1620 zł/t.
 Ci handlowcy, którzy trzymają rękę na pulsie podnieśli ceny o 10 zł/t. Większy wzrost hamuje wciąż mocna złotówka i brak większego popytu na bieżące dostawy ze strony przetwórców, którzy są zaskoczeni mniejszym niż zwykle w tym okresie zapotrzebowaniem rynku spożywczego na olej rzepakowy. Czy dzieje się to pod wpływem większej podaży oleju słonecznikowego, którego więcej już na półkach, czy mniejszego spożycia pod wpływem ograniczenia handlu w niedzielę? – nikt nie jest mi w stanie odpowiedzieć.

Aktualne ceny rzepaku w zakłady tłuszczowych:

  • ZT Kruszwica dostawy do Brzegu na styczeń –1650 zł/t 
                              do Kruszwicy na luty 2020 r. – 1655 zł/t               
  • ADM Szamotuły dostawy grudzień               – 1650 zł/t 
                                 Czernin styczeń                – 1640 zł/t
  • Komagra Tychy na bieżąco                         – 1600 zł/t
  • Glencore Bodaczów na grudzień                  – 1641 zł/t
  • Bestoil Lasocice na bieżąco                         – 1600 zł/t 
Ceny rzepaku na punktach skupu znajdziesz tutaj

Soja

Według najnowszego raportu USDA od początku września tego roku, Chiny importują 6,19 mln. ton amerykańskiej soi, to jest prawie 6,5 razy więcej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wzrost eksportu soi z USA do Chin został ułatwiony poprzez wprowadzenie przez rząd ChRL bezcłowego kontyngentu na przywóz około 3 milionów ton amerykańskiej soi, podczas gdy przywóz pozostałej ilości nadal podlega opodatkowaniu według stawki 30%. Wpływ ma także ograniczenie importu z Brazylii ze względu na zmniejszenie zapasów soi z ubiegłorocznych żniw w tym kraju (sprzedano już 93%). Eksperci szacują, że od listopada do stycznia tego roku Chiny muszą importować około 5-6 milionów ton soi miesięcznie. Dlatego oczekują, że rząd Chin może przeznaczyć dodatkowe kwoty bezcłowe na import kolejnych 10 milionów ton amerykańskiej soi. 

Ceny skupu soi w Polsce są niezmienne, wciąż płaci się 1250-1380 zł/t zależnie od lokalizacji i parametrów

Ceny innych białkowych 
są w dalszym ciągu stabilne:

  • Groch żółty kupuje się po 820-850 zł/t
  • Łubin słodki 900-960 zł/t
  • Bobik po 920 zł/t.
Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban  
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)