Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek rzepaku>

Rynek rzepaku: zaczynają się negocjacje ceny dla większych partii towaru

Obrazek

W zasadzie jest  już po żniwach rzepakowych. Sporo rzepaku zostało sprzedane bezpośrednio po zbiorze. Ci którzy złożyli rzepak do magazynów, oczekują na wzrosty cen. 

dr Juliusz Urban8 sierpnia 2019, 15:14

Rok całkiem inny od poprzedniego. Najwięksi przetwórcy, którzy twierdzili przed żniwami, że starego rzepaku jest jeszcze w kraju 250, a potem nawet 350 tys. ton, dziś wciąż jeszcze kwotują na dostawy sierpniowe.  Ceny się wyrównują, bowiem ci oferujący 1500 zł/t praktycznie nie funkcjonują już na rynku. Chcąc kupić dziś rzepak trzeba za niego zapłacić od 1530 do 1550 zł/t.  Rynek stał się bardziej przejrzysty wystarczy, że posiadacze większych partii rzepaku wykonają 3-4 telefony, do największych kupujących i do przetwórców, od razu mają pełny obraz rynku. Zaczyna się teraz taki bardziej hermetyczny rynek przy zielonym stoliku. Na ostatecznie wynegocjowaną cenę ma wpływ lokalizacja, ilość, spodziewany czas dostawy/odbioru i termin płatności. Każdy z tych czynników może powodować wynegocjowanie warunków korzystniejszych od powszechnie ogłaszanych. W indywidualnych negocjacjach można ustalić cenę nawet 15-20 zł wyższą za tonę surowca. Większe firmy handlowe posiadają partie rzepaku 5-20 tys. ton i nie zamierzają tego towaru sprzedać tanio, bo musiały o ten surowiec ostro ze sobą rywalizować. Branża handlowa nie zgadza się z szacunkami GUS, że zebraliśmy 2,3 mln ton rzepaku. Raczej powszechne są osądy, że w tym roku rzepaku jest mniej, powtarzają się głosy o 2 mln ton albo nawet poniżej.
Ceny rzepaku powszechnie komunikowane są dość stabilne, bo złotówka się osłabia. Choć wiadomo, że zbiory w Europie były niskie, to ze względu na soję, pozostającą pod wpływem złych informacji z batalii rynkowej USA-Chiny, nie ma wzrostowej tendencji w rzepaku.

Aktualne ceny rzepaku w zakłady tłuszczowych:

  • ZT Kruszwica i Brzeg                               –1565 zł/t
  • ADM Szamotuły dostawy w sierpniu        – 1553 zł/ 

                dostawy październik  Czernin       – 1562 zł/t

  • Komagra Tychy                                         – 1540 zł/t
  • Glencore Bodaczów na październik             – 1579 zł/t
  • Bestoil Lasocice                                     – 1580 zł/t  

Wszystkie aktualne ceny na punktach skupu rzepaku zobaczysz tutaj   


Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban    Fot. KonieczkaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)