Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek rzepaku>

Soja blokuje wzrost cen rzepaku

Chiny dotują produkcję soi. By zmniejszyć uzależnienie krajowych przetwórców i hodowców od importu soi chińskie władze podjęły decyzję o dotowaniu uprawy tej rośliny.

dr Juliusz Urban29 lipca 2019, 10:49

W północno-wschodnich prowincjach, Pekin dopłaca do hektara uprawy soi 705 USD. Jest to 12 razy więcej niż wynoszą dotacje do kukurydzy - informuje portal EKD (Oilword.ru). Dzięki dotacjom powierzchnia soi wzrosła do 8,6 mln ha, ale w 2020 roku ma już wynieść 10 mln ha.

Niemniej jednak zapotrzebowanie żywnościowe Chin jest ogromne, stąd cały świat handlowy bacznie śledzi efekty rozmów pomiędzy Chinami i USA, które mają się rozpocząć już dziś. Każdy, najmniejszy nawet sygnał pozytywnych efektów negocjacji daje impuls dla wzrostów cen soi, a w konsekwencji dla całego segmentu oleistych.

Tak się też stało, gdy chiński rząd potwierdził doniesienia medialne o wyrażeniu zgody na bezcłowy limit importu 3,8 mln ton soi z USA, który Pekin ma udzielić wielu chińskim firmom do końca 2019 roku. Soja na Chicago wzrosła do poziomu powyżej 900 USc/ korzec.  Ponieważ jednak uzyskiwanie pozwoleń ma potrwać ok. 20 dni, to efekt obecny jest odczytywany nie jako fakt dokonany, ale jako ruch wyciągnięcia ręki i akt dobrej woli ze strony rządu pekińskiego, w kierunku negocjatorów delegacji amerykańskiej.

Pod koniec czerwca, przed szczytem G20 Reuters informował, że Chiny zakupiły 544 tys. ton soi z USA. Niemniej jednak z tej ilości domówiono realizacji 148 tys. ton, stąd analitycy rynkowi ostrożnie podchodzą do sygnałów puszczanych, nieco jak kaczki na wzburzonym morzu konfliktu handlowego pomiędzy USA i Chinami. Mimo wszystko obie strony zdają sobie sprawę ze szkód wyrządzanych swoim gospodarkom, z tytułu zacietrzewienia i takie polubowne gesty będą zapewne małymi krokami prowadzącymi do dużych skoków porozumienia. A na takie informacje czekają giełdy, które się żywią każdymi nowymi danymi zmieniającymi układ międzynarodowego handlu. Dla naszego krajowego rynku, przy znacznie obniżonych zbiorach rzepaku w Europie, tania soja na Chicago ma zdecydowanie wpływ hamujący dalszy wzrost cen naszego krajowego rzepaku.
Juliusz Urban
Fot. CLAAS PolskaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)