Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek rzepaku>

Unia Europejska planuje wprowadzić cła na biodiesel z Indonezji

Obrazek

Komisja Europejska w obawie o nieuczciwą konkurencję i zalew taniego surowca do produkcji biopaliw z całego świata, postanawia wprowadzać kolejne ograniczenia w handlu produktów przemysłu olejowego.

dr Juliusz Urban25 lipca 2019, 11:28

Położona na styku Oceanów Spokojnego i Indyjskiego Indonezja jest zaliczana do grona azjatyckich tygrysów. Na jej obszar składa się ponad 17 tys. wysp, z czego 6 tys. jest zamieszkałych. Indonezja to czwarty pod względem zaludnienia kraj na świecie, a 14 pod względem powierzchni. I choć tylko 15% powierzchni nadaje się do zagospodarowania rolniczego, to kraj ten jest czołowym eksporterem kauczuku, herbaty, tytoniu i tłuszczu palmowego oraz jego pochodnych.

     Komisja Europejska obawiając się zalewu taniego biodiesla z oleju kokosowego pochodzącego z tego kraju zamierza podwyższyć cła przywozowe na biopaliwa z Indonezji z 8% do 18% (Reuters) .

     Powodem projektu ewentualnego wprowadzenia ceł stały się dotacje, które (według przedstawicieli UE) otrzymują indonezyjscy eksporterzy oleju palmowego. Indonezyjscy producenci nie potwierdzają jednak faktu otrzymania jakichkolwiek preferencji od państwa i zamierzają zakwestionować zwiększenie ceł, na ich produkty biopaliwowe eksportowane do Europy.

    Wcześniej, w 2013 r., UE wprowadziła już cła przywozowe na biodiesel z Indonezji, ale zostały one zniesione decyzjami Europejskiego Trybunału i WTO. W lutym 2019 r. Komisja Europejska nałożyła podobne rosnące cła, w wysokości od 25% do 33,4% na biopaliwa z Argentyny, ale jednocześnie zapewniła dostawcom argentyńskim kontyngent na bezcłowy eksport do UE 1,2 mln ton biopaliw pod warunkiem ich sprzedaży po stałych cenach.

     Dla naszego rynku rzepaku te informacje mają fundamentalne znaczenie, gdyż przy mocno niekorzystnym dla producentów oleju bilansie może zaistnieć pokusa zaimportowania produktów przemysłu tłuszczowego z całego świata. Przypominamy, że w tym sezonie konieczność importu rzepaku do Europy szacuje się na ponad 5 mln ton. Przy agresywnej polityce importowej koncernów paliwowych i ograniczeniach w podaży surowca rzepakowego, nieodpowiedzialna polityka zwolnień z ceł mogłaby doprowadzić do upadłości części ze zlokalizowanych w Europie zakładów tłuszczowych. Stąd Komisja Europejska chcąc chronić nasz przemysł zaczyna się bacznie przyglądać tendencjom do importu biodiesla z krajów niestowarzyszonych. Takie regulacje maja na celu nie tylko ochron przemysłu, ale także unijnego rolnictwa, gdyż w tym roku plantatorzy rzepaku nie mają powodów do radości. Nakłady ponieśli wyższe, pod wpływem wzrostu cen na nawozy i paliwo, a plony o ok 25% są niższe – przy cenach nieco poniżej roku poprzedniego.
Juliusz UrbanPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)