Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium

Wyjątkowy rok dla soi

Soja jest  uprawą decydującą  dla rynku wszystkich roślin oleistych. Stąd w naszym kraju, choć soi jak na lekarstwo, przyglądamy się bacznie doniesieniom zza oceanu. Ten rok jest wyjątkowy dla szacowania stanu upraw i cen soi. Bardzo trudno jest prognozować ceny soi na świecie. 

 

dr Juliusz Urban23 lipca 2019, 12:53

Ulewne deszcze w USA spowodowały znaczne późnienia zasiewów, a zasiane plantacje są w dużo gorszej kondycji niż przed rokiem. Należy się spodziewać, że tegoroczne plony w Stanach Zjednoczonych będą niższe. USDA obniżył szacunki zbiorów, co skutkuje także spadkami zapasów soi w USA z 28,56 mln ton na koniec sezonu 2018/19 do 21,63 mln ton, na zakończenie aktualnego roku gospodarczego.

    Z drugiej strony, USA są tylko jednym z trzech największych eksporterów soi. Ponad połowa wolumenu soi, na światowych rynkach pochodzić będzie z Brazylii, która wyeksportuje 76 mln ton. Bardzo dużym eksporterem soi jest także Argentyna. Ten kraj zwiększy swój udział w handlu międzynarodowym, z 7 mln poprzednio do 8 mln ton w sezonie bieżącym.

    Na obraz międzynarodowego rynku soi ma jednak wpływ wojna handlowa USA – Chiny, a przede wszystkim zmniejszający się popyt w Chinach. Spowodowane jest to redukcją stada trzody chlewnej i rozwojem ASF. Chiny zmniejszyły produkcję trzody chlewnej prawie o 30%, to miejsce zapełniać zaczyna wzrastająca konsumpcja drobiu i drobiu wodnego.

    Stabilizacji cen nie sprzyjają także rosnące koszty frachtu morskiego, stąd niezmiernie jest trudno o jakiekolwiek prognozy zachowań rynkowych.  

– Trzeba się bacznie przyglądać kolejnym informacjom i nie podejmować nadmiernego ryzyka – podsumowuje Michał Jaskowski Dyrektor Generalny Louis Dreyfus Company Polska Sp. z  o. o. w swoim wywiadzie dla top agrar Polska, którego pełną treść zobaczysz TUTAJ.
Juliusz UrbanPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)