Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek rzepaku>

Żniwa 2019: Plony i ceny rzepaku w Polsce Południowej

Rzepak szybko znika z pól na nizinie Opolskiej. Na płaskowyżu głubczyckim i w pasie przy granicy czeskiej, gdzie rolnicy przystąpili już do zbioru pszenicy, wiele plantacji wciąż stoi. Niestety, plony nasion, które trafiły do skupu są słabe.

24 lipca 2019, 09:54
– Po pierwszych dostawach rzepaku można stwierdzić, że jest on bardzo drobny, niewykształcony, zaoliwienie takiego rzepaku jest niższe i nie odpowiada normom. W związku z tym jakość będzie niezadowalająca. Również plon z tych pierwszych dostaw jest słaby: oscyluje w granicach 3 t/ha. I to też nie świadczy dobrze o dochodach z tej uprawy – relacjonuje Mieczysław Myśliwy, prezes grupy producentów rolnych „Beta” w Głubczycach.

– Z rzepakiem widać już dziś, że jest o wiele gorzej, niż to było rok temu. Średni plon 3,3 do 3,6 tony -  w zeszłym roku było około półtorej tony więcej. Natomiast jeżeli chodzi o pszenicę – na ten moment koszone są te wcześniejsze. Gęstość jest w porządku, plon w granicach 7, 8 ton, natomiast gorzej się zapowiadają te pszenice po rzepaku. Natomiast jeśli chodzi o jęczmień, to rolnicy w naszych okolicach są zadowoleni. Plon w granicach 7 do 8 ton, gęstość też w porządku. Więc na tę chwilę w rejonie Baborowa, w powiecie głubczyckim najgorzej wyszedł rzepak. Cena rzepaku dziś wynosi od 1510 do 1530 zł plus VAT, za rzepak technologiczny czyli 9 i 2 zanieczyszczenia. Wiadomo rzepaki w maju w naszym powiecie wyglądały idealnie. Każdy liczył, że to będzie w granicach około 5 ton natomiast trzytygodniowa susza i skwary, które przyszły do nas w czerwcu, ukróciło plony. Nie jest to zadowalające. Finansowo w wielu gospodarstwach będzie to miało odbicie – dodaje Ryszard Tatura, firma Agropol Baborów.

AKTUALNE CENY SKUPU RZEPAKU W POLSCE!

– Poziom cenowy jest niższy niż w tym samym okresie ubiegłego roku, co zakładając, że te plony będą jeszcze o 20 procent niższe, to nie wróży to dobrze o dochodach z tej uprawy – dodaje Mieczysław Myśliwy.

ZOBACZ FILM!!!


Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)