Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Ceny trzody: Znowu dramat?

Obrazek

Zapowiadało się bardzo dobrze: sytuacja na rynku świń była stabilna, ceny na rynku polskim i niemieckim utrzymywały się na dość wysokim poziomie. Niestety, niespodziewanie ceny spadły. Jak bardzo?

Jan Bromberek26 października 2017, 13:30
Wyglądało na to, że sytuacja na rynku świń się stabilizuje. Przez ostatnie dwa tygodnie nie notowano spadków cen, co więcej mała giełda nawet się umacniała, a tu jak grom z jasnego nieba: najpierw we wtorek na licytacji ISW przecena o 7 eurocentów/kg w klasie E, a później w środę oficjalna stawka VEZG o 5 eurocentów/kg w klasie E  w dół.


Czegoś takiego nikt nie przewidywał. Bardziej prawdopodobne było, przed nadchodzącym krótszym tygodniem ubojowym zarówno w Niemczech jak i w Polsce, w najgorszym razie utrzymanie cen na niezmienionym poziomie. Co więksi optymiści twierdzili, że w ostatnią środę Niemcy stawki podniosą. A tu, niestety, oficjalna niemiecka cena spadła do 1,45 euro/kg w rozliczeniach poubojowych w klasie E.


Mimo sporego krajowego zapotrzebowania na wieprzowinę polscy skupujący automatycznie opuścili cenniki o 20 gr/kg żywca i ok. 15 groszy/kg wagi poubojowej. Obecnie ceny podstawowe za tuczniki w rozliczeniach za żywiec spadły w okolice 4 zł/kg, a za klasę E poniżej 6 zł/kg.


Ceny transakcyjne przy większych partiach tuczników wahają się od 4,4 do 4,7 zł/kg wagi żywej.  Tak tanio nie było od ponad roku. Czy możliwe są kolejne obniżki – tego nawet najbardziej odważny analityk nie powie. 
Co do powodów obniżek – oficjalnie jest to popyt na wieprzowinę w Niemczech i na rynkach eksportowych. Dodatkowo krótszy przyszły tydzień ubojowy zwykle działał na korzyść cenników. Teraz jest odwrotnie – zakłady już zrobiły zapasy, a teraz ograniczają zakupy. Choć to ograniczanie jest nie do końca prawdziwe.


Jak mówią pośrednicy w handlu, w zasadzie każda ilość świń się sprzedaje. Ubojnie widząc spadki na rynku niemieckim i dodatkowo umacniającą się złotówkę nie są gotowe płacić więcej za tucznika, co więcej byle pretekst służy obniżkom. Wydaje się jakby już zapomniały, jak kilkanaście tygodni temu na potęgę szukali surowca, wręcz prosili by coś im sprzedać. Och, jak pamięć potrafi być krótka…
jbr
fot. PJT


Zobacz wszystkie ceny świń w Twojej okolicy - notowania cen.


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)