Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Ceny tuczników: brak świń stymuluje podwyżki

Obrazek

Ostatnie dni pokazują, że jednak ubojnie i przetwórnie nie mają nadmiaru tuczników. Wzrosty cen mimo stabilizacji stawek w Niemczech dowodzą temu, że świń na rynku jest niewiele, a import np. zza Odry albo jest niemożliwy albo zwyczajnie nieopłacalny.

Jan Bromberek14 września 2023, 11:35

Giełda VEZG bez zmian

W ostatnia środę w Niemczech na tzw. dużej giełdzie VEZG po raz kolejny utrzymano na niezmienionym poziomie ceny tuczników – 2,3 euro/kg w klasie E czyli blisko 10,5 zł/kg. U nas ta stawka była do niedawna o przynajmniej 60-70 gr/kg wagi poubojowej niższa. Obecnie wprawdzie stawki się jeszcze nie zrównały, ale dystans się nieco zmniejszył. Po ostatnich podwyżkach ceny zbliżają się do ok. 10 zł/kg w kl. E a w rozliczeniach za żywiec do ok. 7,5-7,7 zł/kg netto.

Tylko te zakłady które tradycyjnie płacą najwięcej przebiły granicę 8 zł/kg żywca. Tak sytuacja nieco uspokaja rolników, bowiem spadki sprzed dwóch tygodni zasiały niepokój o opłacalność. Jednak wzrosty cen zdaniem niektórych analityków raczej nie powinny być intensywne, co ich zdaniem wymuszają sieci handlowe, jednak sam fakt podwyżek bez impulsu z Niemiec pokazuje, że na naszym rynku zwyczajnie brakuje świń.

Warchlak też w górę

Ceny sprzed ostatnich podwyżek były dalekie od tego czego oczekiwali rolnicy, szczególni coi prowadzący tucz w cyklu otwartym. Teraz bowiem do sprzedaży zaczynają trafiać tuczniki wyprodukowane z warchlaków kupowanych po 600 i więcej zł/szt.  netto. Aby na nich nie stracić ceny powinny być jeszcze wyższe. Tutaj jednak nie ma zbyt wielkiego pola manewru – warchlaki bowiem staniały poniżej bariery  500 zł/szt. netto, jednak ostatnio i na tym rynku widać oznaki wzrostów cen. Na razie nie rosną oficjalne ceny warchlaków na duńskiej giełdzie, to jednak na krajowym rynku  zarówno producenci warchlaków jak i importerzy delikatnie podnoszą cenniki. 

Sprawdź ceny skupu tuczników tutaj!

ceny swin skup tucznikow tabela cenowa

jbr
fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)