Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Ceny tuczników: giełda VEZG w górę! Czy u nas tuczniki zdrożeją?

Obrazek

Rynek tuczników nadal wykazuje spore wahania. W ostatnich tygodniach mimo braku sygnałów z rynku niemieckiego, ceny w kraju spadały. Oczywiście nie miało to związku z sytuacją popytowo-podażową, bowiem tuczników w kraju notorycznie brakuje. Była to typowa zagrywka największych graczy na rynku po to by zrównać się ze stawkami zza Odry, a gdy tam nadejdą podwyżki móc startować ze wzrostami z niższego poziomu. Taki schemat obserwowaliśmy już wiele razy.

 

Jan Bromberek25 maja 2023, 11:45

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są ceny tuczników? 
  • czy ceny wzrosną?

VEZG w górę!

Po wielu tygodniach stabilnych cen u naszych zachodnich sąsiadów w ostatnich dniach dało się zauważyć sygnały, które mówiły o możliwych wzrostach cen tuczników. I stało się - 24 maja niemiecka tzw. duża giełda VEZG zanotowała wzrost cen świń rzeźnych o 5 eurocentów/kg wagi poubojowej. Tym samym za Odrą stawka za tuczniki jest na najwyższym w historii poziomie czyli 2,38 euro/kg w klasie E. W przeliczeniu na polską walutę daje to 10,66 zł/kg w klasie E czyli 20 gr/kg więcej niż przed tygodniem. U nas jeszcze dwa tygodnie temu stawki te były wyższe i przekraczały często 11 zł/kg. Po ostatnich korektach stawki spadły lokalnie nawet do 10,2 – 10,4 zł/kg w klasie E. Tylko najwięksi producenci mogli liczyć na stawki o 20-30 gr/kg wyższe. Teraz, czysto teoretycznie w obliczu deficytu tuczników ceny w naszym kraju powinny wzrosnąć.

Czy u nas tucznik drożeje?

U nas dzień po niemieckiej podwyżce nie ma zbyt wielu informacji o tym, że zakłady ubojowe są skłonne „jeden do jednego” podnosić stawki. Ci odbiorcy, którzy płacili lepiej wzbraniają się od podwyżek twierdząc, że i tak już płacili podobne stawki, a ci którzy mieli niższe stawki czekają na ruchy konkurencji. Jednak obiektywnie spoglądając na nasz rynek podwyżki raczej będą miały miejsce. Aby zapewnić sobie surowiec, zakłady będą musiały podnieść stawki, bowiem trudno obecnie jest cokolwiek kupić na Zachodzie Europy, tym bardziej, że stawki u nas i np. w Niemczech są jednakowe.

Ponadto pojawiły się informacje o powrocie niemieckiej wieprzowiny na rynek koreański po ponad dwuletniej przerwie. A to oznacza, że nasi sąsiedzi mając do wyboru bardziej intratny rynek dalekowschodni, raczej i nasz wybiorą ten pierwszy. Oby zatem stawki za świnie drgnęły w górę. Hodowcy mimo niższych kosztów pasz, cały czas próbują wyjść „na prostą” po ostatnich kilku latach bardzo niskich cen wieprzowiny. Wielu z nich jednak cały czas myśli o likwidacji stad, gdyż nie wierzą  w długoterminową poprawę sytuacji.

Zobacz, ile w tym tygodniu płacą zakłady! 

jbr
fot. archiwumPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)