Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Ceny tuczników: są małe wzrosty. Jakie dalsze perspektywy?

Obrazek

Po zeszłotygodniowych wzroście cen na niemieckiej giełdzie VEZG bieżący tydzień przyniósł utrzymanie ceny na niezmienionym poziomie. Nasi zachodni sąsiedzi jednak wskazują na potencjał do kolejnych wzrostów. Powodem oczywiście jest ograniczona podaż wieprzowiny na całym unijnym rynku oraz spodziewane ożywienie popytu w związku z sezonem grillowym oraz nowymi możliwościami eksportowymi.

Jan Bromberek1 czerwca 2023, 10:04

Delikatne wzrosty

W kraju z kolei po wzroście cen na VEZG w ubiegłym tygodniu do historycznie wysokiego poziomu 2,38 euro/kg w klasie E czyli ok. 11 zł/kg wagi poubojowej skupujący długo zwlekali z jakimikolwiek podwyżkami. Zakłady, szczególnie te największe w zasadzie czekały do ostatniego poniedziałku, by dokonać korekt cenników. I tak wzrosty nie były  dokładnym przełożeniem podwyżki w Niemczech. Przeważnie ceny podniesiono o 15 gr/kg wagi poubojowej i maksymalnie 10 gr/kg wagi żywej.

Tym samym cena tucznika w klasie E zbliża się do 11 zł, a maksymalne stawki za wagę żywą to przeważnie 8,5-8,7 zł/kg netto. Tylko gdy kupujący ma spore problemy z zapewnieniem surowca jest w stanie zaoferować wyższe stawki, są to jednak sytuacje jednostkowe. Obecny tydzień nie przyniósł wzrostu ceny na VEZG, stąd też krajowi skupujący nie kwapią się aby dokonywać korekt w cennikach mimo, że na rynku jak na dłoni widać braki surowca. Co więcej wzrosty na rynku niemieckim z zeszłego tygodnia sprawiły, ze ewentualny przywóz wieprzowiny z Zachodu stał się w zasadzie nieopłacalny.

Potencjał do podwyżek

Analizując ostatnie notowanie cen na VEZG widać, że potencjał do podwyżek jest. Wskazuje choćby na to fakt, że rozważano przedział cen miedzi 2,38 euro/kg w klasie E a 2,43 euro. Ponadto ostatnie dwie licytacje na tzw. małej giełdzie ISW pokazuję, że kupujący sa w stanie zapłacić za tuczniki nawet 2,52 euro/kg w klasie E, czyli dużo więcej niż pokazuje to giełda VEZG. To z kolei świadczy o tym, że nawet jeśli któryś z naszych zakładów chciałby kupić tuczniki w Niemczech musi się liczyć, iż trzeba tam za nie zapłacić ponad 11,5 zł/kg w klasie E, do tego dochodzą jeszcze koszty transportu. Co więcej w zeszłym tygodniu po okresie stagnacji zanotowano wzrost cen warchlaków – dotyczy to zarówno rynku duńskiego jak i krajowego – obecne stawki to już około 500 zł/szt. 30-kilogramową.

Aktualne ceny tuczników

Sprawdź, ile w tym tygodniu płacą ubojnie za wagę żywą i poubojową. Zobacz wszystkie artykuły w dziale top świnie! 
Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)