Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Ceny tuczników: spadki kompletnie niezrozumiałe

Obrazek

 

W tym tygodniu mimo, że tuczników brakuje w całej Europie, krajowe zakłady obniżyły ceny świń. Są dwie, prawdopodobne przyczyny takiego postępowania. Ile w tym tygodniu płacą ubojnie za tuczniki?

Jan Bromberek11 maja 2023, 11:04

Kolejny raz na krajowym rynku tuczników obserwujemy sytuację, którą bardzo trudno wytłumaczyć. Skupujący nierzadko mają problem by nabyć wystarczającą ilość towaru, a mimo to w ostatnich dniach ceny mocno spadły.

Obniżki cen tuczników

Ubojnie obniżyły ceny w rozliczeniach poubojowych w sumie o 30 do 50 gr/kg w klasie E – w ekstremalnych przypadkach do 11 zł/kg. Przeważnie jest to obecnie 11,2 do 11,4 zł/kg.

Trzeba pamiętać, że jeszcze kilka dni temu te stawki oscylowały wokół 12 zł/kg w kl. E. A co za tym idzie w rozliczeniach za żywiec stawki są już poniżej 9 zł/kg netto, gdzie jeszcze kilka dni temu spokojnie można było otrzymać 9,3 zł/kg żywca. Skąd zatem takie obniżki? Oczywiście najprawdopodobniej chodzi tutaj o dwie kwestie. Pierwszą jest próba zbicia stawek przed podwyżkami, które według analityków są nieuniknione – pojawiają się kolejne dane o spadkach produkcji nie tylko u nas, ale w zasadzie w całej Europie Zachodniej co tylko potęguje deficyt wieprzowiny. Po drugie spadki cen tuczników zapewne są związane z tym, że u naszych zachodnich sąsiadów oficjalna cena tuczników od kilku tygodni to 2,33 euro/kg w klasie E (VEZG), czyli ok. 10,8 zł/kg.

U nas te stawki były przez pewien czas o ok. 1 zł/kg wagi poubojowej wyższe. Zatem skupujący dwoją się i troją aby dorównać do ceny niemieckiej, bo ich zdaniem u nas jest za drogo, mimo że przywóz do naszego kraju mięsa czy tuczników zza Odry jest ograniczony. Tam też brakuje wieprzowiny.

Polscy hodowcy nie mogą mieć więcej niż za Odrą?

Obserwując rynek zdaje się, że dla skupujących jest to wręcz sprawa honorowa, bo według nich polski producent nie może otrzymywać za tuczniki więcej niż producent z Niemiec. Szkoda tylko, że gdy relacja była odwrotna nikt także nie chciał równać do ceny z niemieckiej giełdy. Widać sytuacja jest jak najbardziej „polska”.

Zdaje się jednak, że wielkiego pola manewru w zakresie obniżek cen, skupujący nie mają, a każde ożywienie popytu związane np. z poprawą pogody w sezonie grillowym, powinno wywołać podwyżki. Dla producentów wieprzowiny jest to szansa by załatać wszelkie „dziury” w budżetach swoich gospodarstw, powstałe przez ostatnie 3 lata kiepskich, a w zasadzie bardzo kiepskich cen wieprzowiny.

Zobacz, ile w tym tygodniu płacą ubojnie za tuczniki. Który zakład płaci najwięcej? Sprawdź!

jbr

Fot. archiwum TAPPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)