Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Ceny tuczników: uboje przedświąteczne zakończone. Jakie stawki ustalono?

Obrazek

Stawki tuczników w UE są stabilne, podobnie za Odrą i na rynku krajowym. Jakie ceny proponują zakłady za tuczniki w kl. E i wagę żywą. 

Dorota Kolasińska6 kwietnia 2023, 12:51

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile płacą za tuczniki krajowe zakłady?
  • ile płacą za tuczniki w Brazylii, Chinach i USA? 
  • jakie są najnowsze notowania na giełdzie VEZG?
  • co może się wydarzyć na rynku tuczników po Świętach Wielkanocnych?

Według danych resortu rolnictwa w ubiegłym tygodniu ubojnie płaciły średnio za tuczniki w wadze żywej 8,53 zł/kg (rok wcześniej 6,73 zł/kg), z kolei w wadze poubojowej w klasie E 11,15 zł/kg. 

- W ubiegłym tygodniu w Niemczech cena VEZG utrzymała się na poziomie 2,33 €/kg (wbc). Podobnie w Polsce ceny skupu tuczników ustabilizowały się na poziomie ok. 11,00 zł/kg klasy E. Podaż krajowego żywca w zupełności pokrywa zapotrzebowanie ubojni w ostatnich dniach przed świętami - podaje Aleksander Dargiewicz, prezes PolPig. 

W UE sytuacja również jest stabilna. Wzrost na dużej giełdzie w zeszłym tygodniu spowodował podwyżkę w notowaniach ISN w Danii, Belgii, Holandii, Austrii i Hiszpanii. Wzrost cen również jest spowodowany większym eksportem mrożonej wieprzowiny na rynek azjatycki. Na rynku unijnym podaż nadal nie jest wysoka. 

Ceny tuczników na świecie

W Stanach Zjednoczonych ceny tuczników spadły do 1,50 €/kg w wadze poubojowej. Przyczynił się do tego również słabszy kurs dolara. Zapasy w chłodniach są wysokie. Oczekiwany jest spadek zapasów w sezonie grillowym i wyższy popyt, a ceny mogą wzrosnąć do 1,85 €/kg. Pogłowie trzody chlewnej wzrosło o 0,2%.

W Brazylii średnie ceny spadły do 1,55 €/kg. Przy malejącej podaży żywca popyt pozostaje słaby z przyczyn sezonowych. Eksport wzrósł o 11% w pierwszych miesiącach 2023 roku w porównaniu z rokiem poprzednim. Wieprzowina jedzie głównie do Azji, ale dostawy do Chin pozostają niskie.

Z kolei w Chinach ceny wieprzowiny spadły do poziomu 2,8 euro/kg, duży wpływ na słaby kurs juana. Wzrosło co prawda pogłowie loch, a tamtejszy rząd gromadzi zapasy, żeby poprawić sytuację na rynku. 

Ceny tuczników w Polsce

Tydzień ubojowy był krótszy, więc zakłady nieco ostrożniej podchodziły do zakupu i w większości umawiają już odbiór tuczników na tydzień po Świętach Wielkanocnych. Niektóre ubojnie już zakończyły pracę na linii ubojowej i przygotowują się do świąt. W związku z tym, że po przerwie będzie znów konieczne zapełnienie magazynów na razie stawki tuczników pozostały bez zmian. 

- Po świętach oczekiwana jest dalsza stabilizacja cen. Kolejne wzrosty stawek w krajowych skupach uzależnione są od reakcji konsumentów na rosnące ceny wyrobów wieprzowych w sklepach, dalszych wzrostów ceny na rynku niemieckim oraz warunków pogodowych w czasie długiego majowego weekendu i w następnych tygodniach - informuje Dargiewicz. Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)