Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Ceny tuczników w Polsce nadal sporo niższe niż w Niemczech. Ile płacą skupy?

Obrazek

Na rynku nie ma zbyt wielu tuczników, a ceny pozostają niemal niewzruszone. Jedynie ci skupujący, którzy do tej pory płacili najmniej nieco podnieśli cenniki. Raczej nie jest to początek większych podwyżek, bowiem są i zakłady, które w ostatnim tygodniu zdecydowały się na korekty w dół. 

Jan Bromberek7 września 2023, 13:32

Skup świń w Niemczech

Sytuacja na rynku świń jest o tyle dziwna, że nadal zakłady ubojowe poszukują surowca, jednak nie chcą słyszeć o podwyżkach cen, twierdząc, że do wzrostów brakuje impulsu zza Odry. Tam cena podstawowa od dwóch tygodni pozostaje na niezmienionym poziomie 2,3 euro/kg w klasie E, czyli ponad 10 zł/kg. I tutaj mamy pole do podwyżek, bowiem u nas ta stawka jest przynajmniej o 50-70 gr/kg wagi poubojowym niższa.

W naszym kraju za tuczniki płaci się od 9,2 do maks. 9,5 zł/kg w klasie E, a w rozliczeniach za żywiec od 7,1 do maks. 7,6 zł/kg netto. Dla naszych skupujących jest to sytuacja normalna – krajowy producent w ich mniemaniu musi otrzymywać za tuczniki mniej niż jego kolega po fachu z Niemiec czy Francji. Gdy sytuacja była odwrotna trudno było to naszym zakładom i pośrednikom zaakceptować. Wtedy bowiem natychmiast zauważono, że w zachodniej Europie rolnicy ponoszą wyższe koszty niż u nas i sytuacja gdy u nas tuczniki kosztują więcej niż np. w Niemczech jest niedopuszczalna.

Czy tuczniki podrożeją?

Pytanie o ceny tuczników pozostaje na razie bez odpowiedzi. Z jednej strony widzimy niewielką podaż żywca, co jest związane z niskim pogłowiem nie tylko u nas, ale w całej Europie.

Z drugiej strony ubojnie mówią o kiepskim zbycie na mięso oraz kłopotach  eksportowych dostawców z południa Europy na rynek Chiński. To drugie zawsze powodowało zawirowania na naszym rynku. Gdy np. Hiszpanie nie sprzedali towaru do Państwa Środka bardzo szybko to mięso znalazło nabywców w naszym kraju.  

Sprawdź ceny skupu tuczników tutaj!

ceny swin skup tucznikow tabela cenowa

jbr
fot. P. Janusz-TwardowskaPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)