Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Ile rolnikowi płacą za świnie?

Obrazek

Ile płacą za tuczniki – odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bo nawet w tej samej ubojni, czy u tego samego pośrednika ten sam tucznik może kosztować różnie. Wszystko zależy od tego, kto, ile i kiedy sprzedaje.

Paulina Janusz-Twardowska19 marca 2018, 15:26
Cena tuczników w ostatnim czasie nie daje powodów do zadowolenia. Kilka tygodni z podwyżkami w pierwszym kwartale br. dało rolnikom nadzieję na złapanie oddechu po miesiącach bardzo niskich stawek z końca 2017 r. i początku 2018 r. Niestety, już w pierwszej połowie marca powróciły obniżki i to dość radykalne. Cenniki firm skupowych znowu straszyły stawką podstawową za tucznika na poziomie 4 zł/kg żywca i niżej. Jednak niewielu jest już takich dostawców, którzy sprzedają świnie wg cen cennikowych. Podkreślają to pośrednicy w obrocie żywcem – teraz tuczniki kupowane są w zdecydowanej większości za stawki negocjowane, na tzw. spędach towaru jest mało, a tamten był oczywiście najtańszy, choć nierzadko najlepszy.

Cena podstawowa
Konia z rzędem temu, kto powie, z czego w Polsce bierze się cena podstawowa świń. Po marcowej obniżce wróciła ona w bliskie sąsiedztwo – 4 zł/kg żywca. Wartość ta, choć przeliczana na różne sposoby – do niczego nie pasuje. Uczestnicy rynku powołują się na bazową stawkę z tzw. dużej giełdy w Niemczech, czyli na cenę VEZG. Tutaj też próżno szukać powiązania. W Niemczech oficjalna cena z cośrodowego notowania VEZG jest podstawą do ustalania cen tuczników na najbliższe 7 dni. Jest to stawka minimalna, a dostawcy przeważnie otrzymują od 2 do 5 eurocentów/kg wagi poubojowej więcej.

Zatem kiedy stawka VEZG wynosi 1,49 euro/kg w klasie E, to w przeliczeniu na złotówki, tuczniki w Niemczech kosztują minimalnie ok. 6,3 zł/kg w klasie E i ok. 4,95 zł/żywiec. Niestety, o takich stawkach polski dostawca mógł tylko pomarzyć, nawet przed marcową obniżką ceny. Wtedy odbiorcy przeważnie płacili od 5,90 do 6,10/kg w kl. E i od 4,30 do 4,85 zł/kg żywca. Te widełki pokazują potężną rozbieżność w stawkach za świnie. 50 groszy/kg żywca to bardzo dużo.ZOBACZ CENY SKUPU TUCZNIKÓW W CAŁYM KRAJU!

Jak zakłady rozliczają się na cenę niemiecką i czy jakość tuczników jest w ogóle dla nich ważna w artykule „Ile za świnie” pisze Jan Bromberek w kwietniowym wydaniu „top świnie” od strony 3.Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)