Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Jurgiel: Niezbędna jest interwencja na rynku wieprzowiny

Obrazek

Poseł do Parlamentu Europejskiego – Krzysztof Jurgiel – zwrócił się do Komisji Europejskiej, czy planuje ona uruchomić dopłaty do przechowywania elementów z kością oraz wprowadzić instrument pozwalający na dopłaty do eksportu. 

Anna Kurek10 lipca 2020, 15:19
"Niezbędna jest interwencja na rynku wieprzowiny w zakresie dopłat do przechowalnictwa elementów z kością i dopłat do eksportu" – czytamy w liście Posła do Parlamentu Europejskiego, Krzysztofa Jurgiela. 

Eurodeputowany zwrócił uwagę, że pandemia Covid-19 doświadczyła szereg rynków rolnych, ale nie dla wszystkich z nich zostały przewidziane środki pełnej pomocy. Ogniskami koronawirusa były w ostatnich tygodniach duże zakłady mięsne w Niemczech, Holandii i Danii, co spowodowało, że część z nich stanęła, albo tez utraciła moce rozbiorowe. Unijny rynek zapełnił się elementami z kością, szczególnie szynką i karkówką, co powoduje, że poszukuje się dla nich rynków zbytu poza Unią Europejską.

Ponieważ trudno jest prognozować rozwój sytuacji na tym rynku w nadchodzących miesiącach, a sytuację może jeszcze skomplikować afrykański pomór świń, który w 2020 roku zbiera rekordowe żniwo wśród dzików w Polsce, co może poważnie wpływać na zachorowania świń Poseł Jurgiel pyta jakie plany w związku z zaistniałą sytuacją ma Komisja Europejska.


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)