Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Ceny świń: mało tuczników, stawki bez zmian

Pięć tygodni bez zmiany cen na niemieckim VEZG – taka sytuacja nie zdarza się zbyt często na rynku świń.

Jan Bromberek12 lipca 2018, 12:15
W ostatnią środę, na dużej giełdzie VEZG mimo kolejnego spadku podaży tuczników i niższej wagi ubijanych zwierząt oraz dwóch kolejnych podwyżek na małej giełdzie ISW cena na najbliższy tydzień pozostała bez zmian. 1,44 euro za kg wagi poubojowej w klasie E – tylko dzięki słabej złotówce w ostatnich dniach niektórzy skupujący na krajowym rynku nieco podnieśli swoje stawki – o maks. 3-5 gr/kg wagi poubojowej. W ten sposób za tzw. świnie skupowe pośrednicy płacą obecnie ok. 4,2 zł/kg żywca. Przy większych partiach towaru można wynegocjować obecnie 4,7-4,75 zł/kg żywca, a za sztuki fermowe płaci się od 4,8 do 4,85 zł/kg żywca. Przeciętna cena poubojowa w skupie obecnie wynosi 6,05 do 6,10.

Co będzie dalej trudno ocenić. Na razie eksport nie ożywia cen. Na południu Europy (Włochy, Hiszpania) w ostatnim czasie widać progres w cenach tuczników, ma to jednak związek z sezonem wakacyjnym, czyli turyści stymulują w tej części Europy popyt na wieprzowinę, co przy ograniczonej podaży daje efekt w postaci podwyżek. Natomiast w Niemczech, Danii czy Belgi ceny pozostają bez zmian. Wprawdzie niska podaż powinna dźwignąć ceny, jednak w tym regionie Europy sezon wakacyjny daje odwrotny efekt do tego, który obserwujemy w basenie Morza Śródziemnego.    jbr

Aktualne ceny skupu znajdziesz tutaj
Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)