Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Na podwyżki przyjdzie nam jeszcze poczekać

Niskie ceny wieprzowiny w kraju są nie tylko spowodowane trwającą w Polsce pandemią ASF. To wynik ogólnoświatowych ruchów, które jeszcze niedawno windowały ceny. Kiedy znów branża odetchnie? Sprawdź prognozę eksperta.

Paulina Janusz-Twardowska6 października 2021, 17:29
Równolegle do targów Polagra Food w Poznaniu miejsce miała międzynarodowa konferencja branży mięsnej organizowana przez Związek Polskie Mięso. Jej hasło przewodnie jest bardzo aktualne i brzmiało "Nadzwyczajne czasy wymagają nadzwyczajnych działań". 

Dziś sektor produkcji i przerobu wieprzowiny znalazł się w niewyobrażalnie trudnej sytuacji, o czym mówi w wywiadzie dla top agrar Polska Witold Choiński.

- Niskie ceny wieprzowiny to nie tylko sprawa polska, ale całego świata. Olbrzymi wpływ na to, co dzieje się na rynku europejskim i polskim mają Chiny, które odbudowują swoje pogłowie świń. Dziś nie potrzebują już tyle surowca, co jeszcze dwa lata temu. Zatem wieprzowina, która w 2019 r. i 2020 r. płynęła szerokim strumieniem do Kraju Środka, dziś w dużej części pozostaje na rynku unijnym.  Wzrost podaży u największego producenta wieprzowiny zaowocował spadkiem cen. Sprawę utrudnia dodatkowo wykrycie ASF w Niemczech, przez co polska wieprzowina konkuruje z niemiecką na rynku wewnątrzwspólnotowym.  Niestety, trudna sytuacja jeszcze potrwa - mówił ekspert.

Nie bez znaczenia dla przyszłości branży pozostaje również kierunek w jakim zmierza europejskie rolnictwo. Przepisy unijne nie sprzyjają producentom i przetwórcom mięsa.

Kiedy możemy spodziewać się solidnego odbicia cen i zysków w branży wieprzowej? Jakie wyzwania stają w najbliższym czasie przed branżą mięsną?

Obejrzyj wywiad z Witoldem Choińskim, prezesem Związku Polskie Mięso. 


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)