Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Polska pierwszym krajem UE, którego drób wraca do Chin

Obrazek

O sukcesie mogą mówić polscy producenci drobiu – ich produkty powracają na półki sklepowe Chin, a Polska jako pierwsza w UE otrzymała pozwolenie. To może znacząco zwiększyć wartość eksportu.

Aneta Lewandowska29 listopada 2017, 11:44
Chiny znoszą zakaz importu polskiego drobiu. Jak informuje chińska służba weterynaryjna AQSIQ, tamtejszy rynek stoi przed naszymi produktami otworem od 28 listopada.

W związku z tym, że Polska jako jedyny kraj w Unii Europejskiej może eksportować drób do Państwa Środka, przed krajowymi producentami stoją ogromne możliwości rozwojowe. Od lat jesteśmy liderem w tej branży, ale teraz wartość eksportu może znacząco wzrosnąć.

Chiny są największym rynkiem dla polskiego mięsa drobiowego, a później możliwe, że dla takich produktów jak łapki czy lotki. W ubiegłym roku w Szanghaju powstało biuro Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej, które działa na rzecz zacieśnienia współpracy i otwarcia rynku.

– Z satysfakcją informujemy o otwarciu rynku chińskiego. Wspólnie ze służbami weterynaryjnymi pracowaliśmy nad tym szczególnie intensywnie w ostatnich miesiącach – mówi Łukasz Dominiak, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej – KRD-IG od dawna uznawała współpracę z Chinami za jeden z priorytetów i jedną z największych szans dla polskiej branży drobiarskiej. Sukces nie byłby możliwy bez wsparcia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz polskich służb dyplomatycznych. W imieniu KRD-IG serdecznie dziękuję za to wsparcie. Eksport do Chin to dla polskiego drobiarstwa dopiero początek rozwoju na tym rynku – liczymy na szersze otwarcie i wierzymy, że resort rolnictwa dalej będzie wspierał działania KRD-IG w tym zakresie – podsumowuje Łukasz Dominiak.

Zakaz importu drobiu dotyczył nie tylko Polski, ale także innych krajów Unii, w których wystąpiła grypa ptaków. Od lipca tego roku Polska jest krajem wolnym od tej choroby, ale trzeba dołożyć wszelkich starań, by w sezonie jesienno-zimowym epidemia nie wróciła.  

al na podst. KRD-IG


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)