Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Produkcja wołowiny będzie rosła

Obrazek

– W tym roku Polska po raz pierwszy będzie importerem netto cieląt. To oznacza że produkcja wołowiny w naszym kraju rośnie i będzie rosła – mówił w magazynie „Tydzień” Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso.

Marcin Jajor6 grudnia 2015, 09:40

Według Choińskiego, rynek wołowiny, jako jeden z nielicznych gałęzi produkcji rolnej jest perspektywiczny, bo od wielu lat się dobrze rozwija. – Od niedawna korzystamy z dodatkowych rynków zbytu w postaci krajów trzecich. Stanowią dobrą alternatywę dla rynku europejskiego, który cały czas stanowi podstawę naszego wywozu. Ten ostatni jest dość stabilny, co idzie w parze z wyrównanymi cenami skupu żywca w skupie, które gwarantują rolnikom zysk – twierdzi przedstawiciel ZPM.

– Rzeczywiście rynek ma dobre perspektywy – komentował Jerzy Wierzbicki z Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego – ale z punktu widzenia producenta nadal sprzedajemy nasz produkt w ok. 20–25% niższych cenach niż dostawcy w Europie.

– Różnice wynikają ze struktury produkcji. W Europie mamy przewagę ras mięsnych bydła, za czym idzie bardziej wyrównana jakość. U nas, choć mamy bardzo dobry surowiec, to cały czas musimy go selekcjonować z produktu niższej jakości – mówił Choiński. Jak zaznaczał, w momencie gdy wchodziliśmy do EU wspomniane różnice cen między polskimi a europejskimi producentami wołowiny sięgały nawet 60%. Dziś cały czas są niwelowane.

opr. mj/TVP
Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)