Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Rolnicy tracą krocie

Coraz mniej rolników jest w stanie przetrwać to, co od miesięcy dzieje się z cenami świń. Jak na zbawienie czekamy na zmiany w cennikach, zmiany na lepsze. Na próżno. ASF wygrywa z branżą, rolnicy tracą, a reszta biernie się przygląda. 

Anna Kurek29 października 2021, 15:31

– Jeszcze na początku roku zarabialiśmy nawet po 150–160 zł na tuczniku, dziś dokładnie tyle musimy dołożyć do każdej wyprodukowanej świni. To jest nienormalne. Kto to wytrzyma? – pyta Paweł Snuszka, tuczący po 1400 świń w cyklu otwartym w wielkopolskiej Brodnicy. Rolnik podkreśla, że opłacalność produkcji to nie tylko ceny żywca, choć ostatnio odstawił świnie za 5,40 zł/kg wbc, ale również koszty paszy.

– Za starter musimy płacić 1400 zł/t, a finiszer wychodzi po 1220 zł/t. Koszty samej paszy na 1 tucznika sięgają 350 zł/szt. – wylicza rolnik. Do tego dochodzą problemy nie tylko ze sprzedażą, ale też z zakupem warchlaków. Snuszka zaopatruje się w krajowe zwierzęta. Jego wieloletni dostawca został objęty strefą ASF. Musiał poszukać nowego producenta prosiąt. Za ostatnio wstawiane 30-kg świnie zapłacił 160 zł/szt. Jego gospodarstwo jest dziś oddalone o 3 km od najbliższej strefy ASF. Pomimo że ma doskonale zabezpieczone i bioasekurowane chlewnie, boi się następstw pojawienia się pomoru w pobliżu.

Zapytany o to, jak ocenia zwalczanie ASF w Polsce, odpowiada: – Zwalczanie? Przecież nasze władze raczej rozprzestrzeniają, a nie zwalczają pomór. Ponad połowa kraju jest w strefach i nikt z tym nic nie robi! Tam ceny tuczników są o nawet 1 zł/kg niższe.

Więcej głosów rolników - producentów świń publikujemy w najnowszym, listopadowym wydaniu "top świnie". Zapraszamy do lektury. 
Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)