Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Rynek świń: Ceny się stabilizują

Obrazek

Na rynku świń po kilku tygodniach intensywnych wzrostów ceny się stabilizują. W ostatnią środę na giełdzie VEZG w Niemczech bez zmian pozostawiono stawkę za tuczniki. Czy to wróży rychłe spadki?

Jan Bromberek18 kwietnia 2019, 14:06
Cena 1,73 euro/kg w klasie E daje w przeliczeniu na złotówki ok. 7,4 zł. Natomiast w kraju za większe partie tuczników oferowane ceny sięgają 7,5 zł/kg netto w kl. E. Przy mniejszych dostawach stawki przeważnie zamykają się w ok. 7 zł/kg w kl. E, a w rozliczeniach za wagę żywą obecnie można uzyskać od 5 zł/kg na skupach do nawet 6 zł w przypadku świń fermowych.

Zdaniem specjalistów wyhamowanie wzrostów nie wróży rychłych spadków. Pośrednicy i ubojnie w ostatnich dniach przed świętami wielkanocnymi szukały towarów na tydzień po świętach.

Dodatkowo obserwując ostatnie licytacje na tzw. małej giełdzie ISN można zauważyć, że podaż świń jest jeszcze niższa niż przed tygodniem, a symboliczna obniżka o 1 eurocent zanotowana we wtorek 16 kwietnia wynika tylko z tego, że nadchodzące święta generują mniejszy ruch w interesie. Czy zatem można po świętach liczyć na podwyżki. Te raczej także są wykluczone.

Niemieccy i hiszpańscy eksporterzy wieprzowiny do Chin, by nie tracić tego rynku muszą spuszczać z tonu. Nawet dla chińskich odbiorców oferowane ostatnio ceny zdają się być wysokie. A trwanie przy swoim może sprawić, że odbiorcy z Państwa Środka mogą chcieć sięgnąć po towar np. z Brazylii. 

Zobacz wszystkie ceny skupu świń w Twojej okolicy - notowania cenowe!

jbr

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)