Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Rynek świń: Ceny tuczników w skupach powinny być wyższe

Obrazek

Podwyżki są, ale nie takie, jak spodziewali się producenci wieprzowiny. Ceny zaczęły rosnąć z początkiem grudnia, jednak jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia mieliśmy do czynienia z obniżkami.

Jan Bromberek15 grudnia 2022, 12:36

Sytuacja, której nikt nie rozumie – skoro zakłady ubojowe i pośrednicy szukają surowca, wszelkie dostępne dane mówią o spadku produkcji w całej Europie, a wzrosty cen w ogólnym rozrachunku są wręcz symboliczne.

Zdaje się, że w naszym kraju większe zakłady ubojowe, szacując wysokość cen skupu patrzą wyłączenie na notowania VEZG. Gdy tam stawki nie wzrastają lub spadają, u nas są obniżki, gdy tam rosną, u nas zaczynają się zastanawiać, czy aby podwyżki są uzasadnione. A trzeba pamiętać, że to właśnie w Polsce tempo kurczenia się produkcji wieprzowiny jest największe.

Ceny tuczników w Niemczech


Kroku dotrzymują nam także nasi sąsiedzi zza Odry. Jeszcze nie tak dawno w Niemczech rocznie do ubojni trafiało grubo ponad 50 mln tuczników, teraz jest to o ponad 10 mln szt. mniej. Nawet w Hiszpanii 2022 r. najprawdopodobniej zakończył się mniejszą produkcją. Nieoficjalnie dowiadujemy się, że tamtejsi rolnicy mieli problem ze zdrowotnością loch, ich populacja także jest tam przez to istotnie mniejsza.

CZYTAJ TAKŻE: Dramat producentów świń - ASF drenuje ich portfele!

W obliczu takich informacji o ceny tuczników powinniśmy być spokojni. Jednak nie jesteśmy, bowiem zachowania skupujących już od dawna nie są racjonalne. Za Odrą oficjalna cena to 2 euro/kg w klasie E, ale stawka w licytacjach ISN rośnie do 2,08 (choć już było 2,13 euro/kg w klasie E). W naszym kraju pośrednicy płacą ok. 7,5 zł/kg żywca, stawki maksymalne docierają do ok. 10,3 zł/kg w klasie E, czyli tylko nieznacznie cena żywca przekracza 8 zł.

Droższy warchlak

Wyższe ceny tucznika, nawet przy tak niemrawych wzrostach, wywołały także podwyżki cen warchlaków. W Danii od początku listopada do połowy grudnia cena warchlaka o najwyższym statusie zdrowotnym wzrosła o ok. 50 zł/szt. do blisko 300 zł/szt. o wadze 30 kg (485 DKK/szt.). Oznacza to, że polscy rolnicy kupujący duńskie warchlaki, muszą za nie płacić grubo powyżej 400 zł/szt. brutto. Z naszych ustaleń wynika, że stawki te sięgają obecnie ok. 450 zł/szt. 30-kg brutto. Droższe automatycznie stały się także krajowe zwierzęta, choć tutaj producenci mówią, że nie mogą szaleć z cenami, mocno bowiem kurczy się grono odbiorców.

Sprawdź aktualne ceny skupu trzody chlewnej w Polsce!
 
Jan Bromberek
Fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)