Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Rynek świń: Czy to koniec wzrostów cen?

Obrazek

Po dwóch podwyżkach z rzędu na niemieckiej giełdzie VEZG w tym tygodniu cena się ustabilizowała na poziomie tegorocznego maksimum. Mimo, iż jest to najwyższa w tym roku stawka za tuczniki, to i tak jest zdecydowanie niższa niż ta, która obowiązywała równo rok temu.

Jan Bromberek23 sierpnia 2018, 13:15
Pod koniec sierpnia ubiegłego roku tuczniki w Niemczech kosztowały 1,7 euro/kg w klasie E, co w przeliczeniu na złotówki dawało 7,3 zł/kg w klasie E. W kraju za żywiec pośrednicy płacili nawet 5,6 zł/kg netto. Niestety o takich stawkach możemy teraz tylko pomarzyć. Mimo, że przez dwa tygodnie z rzędu świnie na niemieckiej giełdzie drożały w dość szybkim tempie (w sumie o 14 eurocentów/kg w klasie E), to cena nadal nie zachwyca. Stanęło na 1,55 euro/kg w klasie E (co daje w przeliczeniu na złotówki mniej niż 6,7 zł/kg w klasie E).

W ostatnią środę cena nie drgnęła, chociaż co mniej optymistyczni uczestnicy rynku wieszczyli nawet drobną korektę w dół – miało to być efektem mniejszego popytu na licytacjach ISW oraz wtorkową korektą na tejże giełdzie. Zdecydowanie częstsze opinie mówiły o utrzymaniu ceny, co nadal ma związek z wysokimi temperaturami w większości krajów Europy, a co za tym idzie z mniejszą podażą tuczników. Ponadto wzrost cen, jak nieoficjalnie mówią przedstawiciele branży mięsnej jest reakcją na mniejsze wstawienia warchlaków, co może procentować niedoborami żywca na koniec roku.  jbr

Zobacz wszystkie ceny skupu świń w Twojej okolicy - notowania cen!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)