Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Rynek świń: Kosztowny amerykański błąd?

Obrazek

Nie ma merytorycznych podstaw do wprowadzenia embarga na polską wieprzowinę przez Stany Zjednoczone – twierdzi minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który jednocześnie deklaruje, że w każdej chwili jest gotowy lecieć do USA, aby rozwiać wszystkie amerykańskie wątpliwości w tej sprawie. 

wk23 października 2018, 17:14
Stany Zjednoczone wprowadziły tymczasowy zakaz importu polskiej wieprzowiny pod koniec zeszłego tygodnia. Władze USA stwierdziły bowiem, że dwa polskie zakłady mięsne wysyłaj towar mimo tego, że znajdują się w strefie występowania ASF (żółta strefa). Zdaniem naszego resortu rolnictwa to nieporozumienie, gdyż zakłady w Ełku i Sokołowie Podlaskim są wyłączone z tej strefy i mogą sprzedawać bez ograniczeń. 


– Mamy dokumenty, które jednoznacznie wskazują, że te dwa zakłady są w strefach wolnych od ASF i dokumenty, które potwierdzają, że świnie tam ubijane pochodzą ze stref wolnych od ASF – zapewniał dzisiaj w Sejmie minister rolnictwa J. K. Ardanowski.

Wszystkie niezbędne dokumenty i wyjaśnienia zostały już wysłane do USA. Ale jeżeli to nie wystarczy to szef resortu rolnictwa deklaruje osobistą wizytę w Stanach Zjednoczonych. 

– Wysłałem do USA bardzo jednoznaczne pismo, że jeżeli potrzebują dodatkowych wyjaśnień, ponad to, co precyzyjnie Główny Lekarz Weterynarii przekazał stronie amerykańskiej, to jestem gotów w każdej chwili wsiąść w samolot i lecieć do Waszyngtonu, żeby rozwiać wątpliwości – zadeklarował minister Ardanowski.

Zdaniem szefa resortu rolnictwa cała sprawa może być elementem szerszej gry między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Amerykanie w jednym z pism przyznali bowiem, że jest to decyzja polityczna. Zdaniem J. K. Ardanowskiego może więc to być element toczących się negocjacji administracji prezydenta D. Trumpa z Komisją Europejską, w których USA się domagają większego dostępu amerykańskiej wołowiny do Europy. Przypomniał, że również Bruksela domaga się większego dostępu do amerykańskiego rynku ( Polska chce tam sprzedawać m.in. jabłka i tytoń).

Zdaniem ministra Ardanowskiego nie może być mowy o niedopełnieniu obowiązków przez zakłady mięsne lub Inspekcję Weterynaryjną.

– Oczekujemy na wyjaśnienia ze strony amerykańskiej dlaczego łamią ustalenia dotyczące regionalizacji. Jest to zakwestionowanie tych przepisów nie tylko wobec Polski, ale także całej Unii Europejskiej - mówił J. K. Ardanowski

Podczas dyskusji na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa zwrócono uwagę, że cała sprawa pokazuje jak istotna jest rola Inspekcji Weterynaryjnej w eksporcie.

– Pan obiecał będąc na tej komisji walkę o pieniądze dla Inspekcji Weterynaryjnej, która dba o to, aby dalej eksportować.  A Inspekcja jak była niedofinansowana, tak jest dalej, jak nie było etatów, tak dalej nie ma - mówiła Dorota Niedziela z PO.

– Ten incydent powinien uzmysłowić jak ważna jest rola Inspekcji Weterynaryjnej. Za jakie skutki budżetowe odpowiada. Chciałbym jeszcze raz zaapelować o wzmocnienie kadrowo-finansowe Inspekcji Weterynaryjnej – apelował do posłów i rządu Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.   

Stany Zjednoczone są w ostatnim czasie istotnym odbiorcą polskiej wieprzowiny. Tylko w zeszłym rok sprzedaliśmy tam 60 tys. t. mięsa o wartości ponad 170 mln euro. Co ważne do USA wysyłamy drogie elementy takie jak boczek i żeberka.  wk
Fot. Janusz-Twardowska


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)