Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Rynek świń: Tuczniki wreszcie droższe!

Obrazek

Po ponad 4 miesiącach niezmienionej ceny w Niemczech w ostatnią środę zanotowaliśmy progres na VEZG o 4 eurocenty/kg w klasie E do poziomu 1,4 euro/kg. Tym samym stawka notowana obecnie za Odrą jest identyczna jak rok temu.

Jan Bromberek11 lutego 2019, 10:48
Nawet kurs euro jest bardzo zbieżny z zeszłorocznym, przez co niemiecka stawka w przeliczeniu na złotówki daje 6,01 zł/kg, co także jest tożsame z ceną z lutego 2018 roku. Niestety w naszym kraju mamy ceny o wiele niższe od niemieckich. Co więcej, po wczorajszej podwyżce za Odrą polscy skupujący długo się zastanawiają czy podnieść stawki. W czwartek rano jeszcze wielu się nie określiło. Przeważnie podwyżki były odbiciem niemieckiego wzrostu czyli ok. 15-17 groszy/kg wagi poubojowej.

Jest to o tyle mało satysfakcjonujące, że na rynku widać już deficyt tuczników, ale nie idzie on w parze z możliwością wynegocjowania wyższych cen. Co ciekawe, gdy na rynku niemieckim panowała stabilizacja, a do kraju szerokim strumieniem płynęła wieprzowina zarówno z zachodu, jak i ze wschodu, stawki spadały bez większych powodów.

Teraz gdy zza Odry idzie sygnał do podwyżek, co zresztą potwierdza również rosnący popyt na tuczniki w kraju, podwyżki są bardzo ostrożne, a wiele zakładów za wszelką cenę w ostatnich dniach próbowało skupić jak najwięcej towaru jeszcze po starych cenach. Oby wczorajsza podwyżka była początkiem trendu wzrostowego. Zdaniem analityków jest to możliwe, jednak na bardziej znaczące wzrosty przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.   jbr

Zobacz wszystkie aktualne ceny skupu świń w Twojej okolicy!


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)