Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Rynek trzody: Nieoczekiwany zwrot w cenach skupu!

Obrazek

W obliczu niewielkiej podaży tuczników i wszechobecnych informacji o ssaniu na europejską wieprzowinę ze strony chińskich i japońskich odbiorców w ostatnią środę VEZG opuściło ceny tuczników w Niemczech aż o 6 eurocentów do poziomu 1,77 euro/kg w klasie E.

Jan Bromberek12 lipca 2019, 12:44
Oczywiście w ślad za tym, krajowe podmioty skupowe także przycięło stawki. W zasadzie na długo przed tą obniżką w naszym kraju cenniki opiewały na stawki uwzględniające wspomnianą korektę cen. Niestety to naszym skupującym nie wystarczyło i w ostatni czwartek skorygowali cenniki o kolejne 20-25 groszy/kg żywca czy wagi poubojowej.

W ten sposób ceny maksymalne za tuczniki fermowe spadły do 7,2 zł/kg w kl. E i ok. 6,8 zł/kg w klasie E w przypadku cenników na tuczniki w mniejszych partiach. W rozliczeniach za żywiec stawki za tuczniki skupowe spadły zatem poniżej 5 zł/kg netto, a ceny za maksymalne obniżono do 5,5 zł/kg netto.

Obniżka ta według specjalistów wynika z sezonowego spadku popytu na wieprzowinę u naszych zachodnich sąsiadów. Okres wakacyjny sprawia, że obywatele Niemiec przemieszczając się na południe Europy w swoim kraju kupują mniej mięsa. Stąd mniejszy popyt.

Jednak z drugiej strony mówi się o tym, iż niemieckie ubojnie ograniczają przerób ze względu na brak surowca. Do tego teraz dochodzi jeszcze spadek masy ubijanych zwierząt. Jednocześnie nieoficjalnie są sygnały, iż redukcja cen jest chwilowa i ma służyć jedynie tańszemu uzupełnieniu zapasów wieprzowiny przez największych eksporterów tego mięsa.   jbr

Zobacz aktualne ceny skupu świń w Twojej okolicy - notowania cen skupu świń


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)