Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Rynek trzody: świnie tracą na wartości

Obrazek

Na rynku świń wydarzyło się coś niezrozumiałego. W ciągu ostatniego tygodnia ceny wieprzowiny spadły o ok. 20 groszy/kg żywca.

Jan Bromberek26 lipca 2018, 07:05
Powodem są oczywiście obniżki cen w Niemczech, gdzie podczas dwóch ostatnich notowań z dużej giełdy VEZG obniżono oficjalny cennik najpierw o 3 eurocenty, a wczoraj o kolejne dwa (w rozliczeniach poubojowych za kg w klasie E).

W ten sposób tuczniki w kraju znowu są notowane poniżej 4 zł/kg (ceny cennikowe). Przy większych partiach maksymalną stawką nie jest już 4,8 zł/kg żywca, a ok. 4,6 zł/kg.

O powodach takiego obrotu sprawy nikt oficjalnie nie mówi. Dzieje się to w obliczu niskiego pogłowia trzody, a z drugiej strony przy spadającym popycie eksportowym na europejską wieprzowinę. Nieoficjalnie mówi się, że Hiszpanie chcąc rozładować zapasy wieprzowiny które nie zostały sprzedane do Chin, na rynku europejskim. A to powoduje, że krajowe masarnie zaopatrują się chętnie w tanie elementy z półwyspu iberyjskiego. Zdaniem specjalistów obniżki nie będą trwałym trendem. Spadki spotęgowała panika hodowców, którzy w obliczu pierwszych obniżek ruszyli z większą niż przypuszczaną sprzedażą. 

Zobacz aktualne ceny skupu trzody w kraju!


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)