Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Rynek tuczników: Ciąg dalszy stagnacji za Odrą i u nas

Obrazek

Kolejny tydzień bez zmiany ceny za Odrą i bardzo podobnie jest też u nas w kraju. Ceny u większości skupujących ani drgną. Tylko lokalnie stawki za tuczniki nieco podwyższono. Jednak z reguły dotyczy to tylko cen minimalnych, o podwyżkach cen maksymalnych pośrednicy i ubojnie nie chcą słyszeć.

Jan Bromberek7 marca 2019, 15:19
Mimo wszystko - sam fakt, że w cennikach krajowych podmiotów (ale tylko u niektórych!) coś zaczyna się dziać, daje nadzieje na poprawę sytuacji. Ponadto analizując dane z ostatniej giełdy VEZG w Niemczech można zauważyć , że w ostatnich tygodniach delikatnie spada podaż świń.

Na razie jednak nie zdecydowano się, na podwyżki, bo jak zaznacza VEZG w komentarzu do ostatniego notowania, ilość świń wystawiana do sprzedaży jest mniejsza, ale wystarcza na pokrycie zapotrzebowania ubojni. Z tym niebawem może być nieco gorzej. Spada bowiem pogłowie świń, nie tylko w Niemczech, ale i w Polsce, a najbardziej dotyczy to macior. I nie rekompensuje tego wzrost liczby loch w Danii i Hiszpanii.

Zatem spadająca podaż tuczników może się utrzymać, a to w efekcie może przynieść podwyżki cen, które są u nas są nadal niskie.

Ceny żywca zaczynają się od 3,7 zł/kg do maks. 4,25 zł/kg. Cena poubojowa to maksymalnie 5,4 zł/kg w kl. E, jednak najczęściej oferty oscylują wokół kwoty  ok. 5,15 zł/kg w klasie E. Ceny te są zatem dużo niższe niż w Niemczech. Tam bowiem cena tucznika w klasie E to min. 6,02 zł/kg.   jbr

Zobacz wszystkie ceny skupu świń w Twojej okolicy - notowania cenowe!


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)