Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Rynek tuczników jest naprawdę nieprzewidywalny. Ceny w górę!

Obrazek

W ostatnią środę, gdy większość uczestników rynku wieszczyło – w najlepszym razie – stabilizację, a bardziej pesymistyczni mówili o delikatnej obniżce, VEZG po dwóch wzrostowych licytacjach ISW podniosła oficjalną cenę tuczników w Niemczech o 8 eurocentów/kg w klasie E.

Jan Bromberek10 sierpnia 2018, 11:57
Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że na naszym rodzimym rynku skupujący wcale nie są skorzy, aby podnieść cenę świń proporcjonalnie do niemieckiej podwyżki.

W czwartek i piątek niektóre ubojnie podniosły cenniki o 10-15 groszy/kg w wadze poubojowej. Tylko największe podmioty podniosły cenę o 25-30 groszy. Tym samym, cena tuczników w wadze żywej powinna wzrosnąć o nawet o ponad 30 groszy/kg. Niestety mało, który skupujący dokonał takiej korekty cen. Jest to odwrotna sytuacja niż bywało podczas spadków cen. Wtedy nawet szacunek, że VEZG obniży cenę, wywoływała spadki.

Jest to główna bolączka krajowego rynku tuczników, który mniej interesuje się sytuacją popytowo-podażą, a bardziej tym, jakie decyzje są podejmowane na niemieckiej „dużej” giełdzie. A co tym razem wywołało podwyżki cen w Niemczech? Tutaj analitycy są zgodni – fala upałów w całej Europie obniżyła podaż tuczników, co spowodowało kłopoty z zapewnieniem odpowiedniej ilości surowca w ubojniach. Na razie nie widać oznak szybkich spadków.   jbr

Zobacz wszystkie ceny skupu świń w Twojej okolicy - sonda cenowa!


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)