Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Rynek tuczników: nieznaczny wzrost cen świń

Obrazek

Ostatnio informowaliśmy o podwyżkach cen na rynku świń. Tym razem podwyżki nadal można obserwować, jednak nie we wszystkich skupach. Dowiedz się jakie są aktualne ceny świń w Twojej okolicy!

Jan Bromberek12 grudnia 2019, 15:00
Po zeszłotygodniowych podwyżkach rzędu 3 eurocenty/kg w kl.E w Niemczech (do 2,03 euro/kg w kl. E)  i ok. 10 gr/kg żywca w Polsce w tym tygodniu ceny pozostały niezmienione. Trudno w zasadzie się temu dziwić. Z jednej strony brak kolejnych podwyżek tłumaczony jest historycznie wysokim poziomem stawek za tuczniki w zasadzie w całej Europie oraz tym, że do przerwy świątecznej pozostaje tylko tydzień.

Z kolei brak ewentualnych obniżek to zapewne efekt niskiej podaży świń i ciągle nie słabnącym popytem eksportowym i wewnątrz unijnym. W efekcie obecnie średnie ceny tuczników w kraju zbliżyły się do 6 zł/kg żywca, a maksymalne stawki dobiły lokalnie do 6,5 zł/kg żywca. Jednak przeważnie przy większych partiach tuczników ceny oscylują wokół 6,3 zł/kg żywca, natomiast pośrednicy za tzw. sztuki skupowe płaca maks. 5,6 zł/kg.

Takie ceny zdaniem specjalistów nie powinny zachwiać się po Nowym Roku. To jednak zależy od tego jak będzie się rozwijała sytuacja z szerzącym się na zachodzie i wschodzie kraju wirusem ASF u dzików.

Więcej informacji cenowych - aktualne notowania cen skupu świń znajdziesz tutaj

jbr


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)