Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Close

Advertisement

Portal partner

Skup świń: Na rynku coraz lepiej

22.02.2018

Print

Skup świń: Na rynku coraz lepiej

Advertisement

Na giełdzie niemieckiej VEZG po raz kolejny wzrosła cena tuczników. Tym razem wzrost był delikatnie niższy – świnie podrożały o 4 eurocenty, co daje nam podwyżkę o około 17 gr w klasie E. W takim wypadku ceny poubojowe powinny w klasie E przekroczyć 6,0 zł, a w podstawowych cennikach 5,50 zł.

Za większe partie żywca rolnicy mogą spodziewać się cen w przedziale 4,7–4,8 zł za kilogram tucznika. Podstawy cennikowe są niższe, bo osiągają niewiele ponad cztery złote, jednak za partie 50–70 sztuk można dostać lepszą cenę – już w ubiegłym tygodniu hodowcy sprzedawali średniej wielkości partie za ok. 4,6 zł za kg żywca.

Sytuacja jest niejasna 

Nadal z rynku nie płyną żadne sygnały, że wzrost cen ma uzasadnienie na rynku. Wyniki eksportowe Polski nie zmieniły się na naszą korzyść. Obserwujemy stagnację w tym segmencie trwającą jeszcze od końca ubiegłego roku. Skąd więc podwyżki? Głównym z powodów takich zmian może być spadek uboju w Niemczech. Jeszcze niedawno było to około miliona sztuk, teraz znacznie się obniżył.

Kolejną z przesłanek jest sytuacja na światowym rynku wieprzowiny. Nie obserwujemy kontynuacji spadku cen w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Ceny w tych krajach systematycznie wzrastały. W USA tendencja wzrostowa trwała od grudnia 2017 r. do lutego br., podczas gdy chińskie tuczniki w przeliczeniu na złotówki kosztują już około 8,0 zł za kg w klasie E. Ostatnie spadki nie wydają się jednak powtarzać.

Wpływ na ceny może mieć też Dania. Nieoficjalnie mówi się, że to tamtejszy rynek dyktuje wzrosty cen tuczników. Biorąc pod uwagę fakt, że razem ze stawkami świń spadł popyt na warchlaki, może być to właściwy trop. Możliwe, że Duńczycy poruszyli rynek, żeby zwiększyć zapotrzebowanie na swoje warchlaki, których cena za 30 kg sztukę najwyższej jakości, PRRS negatywne, zaczyna się od 280 zł.
Miejmy nadzieję, że to nie jest  ostatni tydzień lepszej sytuacji cenowej na polskim rynku.

jbr, al

Sprawdź ceny w swojej okolicy – sonda cenowa!

Widziałeś już nasze video "Ostatni Mohikanie na Opolszczyźnie"?

Advertisement

Advertisement

More articles in this category