Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Skup świń: Przedświąteczna niespodzianka

Obrazek

Ostatnie tygodnie roku na rynku świń nie wróżyły wprawdzie wzrostów cen tuczników, ale miało także nie być obniżek. A tu niespodzianka…

Jan Bromberek14 grudnia 2017, 12:48

Niestety, Niemcy przycięli oficjalną cenę VEZG o 5 eurocentów za kg w klasie E. Nasi skupujący, nie bacząc na niezbyt wygórowaną podaż żywca, również poszli za ciosem i w dzień po niemieckiej obniżce „skroili“ cenniki o 10-20 groszy/kg żywca i o 20-25 groszy na kilogramie wagi poubojowej.

Pytając o powód takich ruchów cenowych wszyscy jednym głosem mówią, że to efekt obniżki za Odrą. Oczywiście jeśli chodzi o obniżki, to w naszym kraju nikt się nie zastanawia – gdy Niemcy obniżają cenniki, to my też.
Gdy w Niemczech cena stabilna, u nas ubojnie kombinują, jakby tu przyciąć ceny.
Gdy ceny za Odrą rosną, u nas o podwyżkach mówi się przynajmniej z dwutygodniowym opóźnieniem.

W efekcie po ostatnim tąpnięciu za żywiec w kraju płaci się już grubo poniżej 4 zł/kg – jeśli chodzi o drobne dostawy. Przy nieco większych partiach, lub wspólnej sprzedaży, cenniki oscylują wokół 4,2 -4,5 zł/kg żywca.

Cena poubojowa rozpoczyna się od 5,4 zł/kg w klasie E i kończy się na 5,7 zł/kg, mimo, że tak lubiana przez ubojnie cena VEZG wskazuje na 5,9 zł/kg w klasie E.

Nie ma mądrych na możliwe scenariusze na tym rynku. Okres przedświąteczny wprawdzie nie służy podwyżkom (nie wszystkie ubojnie są zainteresowane zakupami, inne wykorzystują „ostatni gwizdek“ na zbycie świń), jednak ostatnia obniżka nie mieści się jakichkolwiek prognozach.
jbr
fot. Sierszeńska

Sprawdź ceny w swojej okolicy – sonda cenowa!


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)